Mehmet H. Doğan Ödülü “Üç Kazı” üçlemesinin üçüncüsüne

Türkçede yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekmek için verilen ödülün bu yılki sahibi Ece Ayhan -Şiir, Tarih, İdeoloji- adlı çalışmasıyla Ali Özgür Özkarcı oldu

21 Mart 2019 17:13

Türkçe şiire ve şiir eleştirisine katkı sunmak amacıyla verilen Mehmet H. Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi Ece Ayhan -Şiir, Tarih, İdeoloji- adlı çalışmasıyla Ali Özgür Özkarcı oldu.

Özkarcı, Behçet Necatigil üzerine yazdığı Asla Konuşmayacaksın ile başlayan, Cemal Süreya üzerine yazdığı İki Ucu Keskin Bıçak ile devam eden kazılarını Ece Ayhan ile sonlandırıyor.     

Oy birliğiyle verilen ödülün gerekçesi "metin olarak düşündüren, bilinenleri sorgulatan tarzı, güçlü referans kullanımı, daha önceki metinlerle olan bağı ve teorik araçlarla kurduğu sağlam ilişkilendirme yöntemi" olarak açıklandı.

Seçici kurul üyeleri oy birliğiyle, Osmanlı şiir geleneğini anlama açısından elimizdeki en temel metinlerden olacağı aşikâr ve neredeyse kusursuz bir metodolojiyle yazılmış olan, birçok yeni bilgi içeren, eski edebiyat/şiir okumalarına yeni bir soluk getiren, Mehmet Kapkalı ve Walter G. Andrews'ın yazdığı Sevgililer Çağı kitabına da Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.