Tolga Şardan | Büyüteç

tolgasardan@gmail.comTwitter

TARİH

22 Ekim 2021

Kürt açılımı olmadı, Alevi açılımı olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Alevi açılımı konusunda iki isme görev verdiği bilgisine ulaştım. Erdoğan’ın görev verdiği bakan, daha önceki hükûmetler için de benzer çalışmalara imza atan ve aynı zamanda siyasi kimliği olan bir uzmanla çalışıyor. Kürt oylarının yitirdiğini ve yeniden toparlayamayacağını öngören iktidar, Alevi oylarını bakalım nasıl alabilecek?

Devamını Oku

TARİH

19 Ekim 2021

FETÖ borsası cinayetinde savcı ne diyor?

Okuyacağınız savcılık görüşünde, İzmir’de FETÖ borsasının nasıl oluştuğu, ne şekilde çalıştığı, nasıl organize olduğu gayet net biçimde ortaya konuyor. Olaylara adı karışan Emniyet Müdürü Kudret Dikmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayı ile İzmir’deki görevinin ardından Ankara’ya alındı. Hem de emniyet teşkilatının en gözde ve mühim birimlerinden İstihbarat Dairesi Başkanlığı bünyesine. Ama yaşanan bir gelişme Dikmen’in arkasından esen rüzgârı değiştirdi…

Devamını Oku

TARİH

15 Ekim 2021

Bataklık dosyasından yeni gelişmeler: İki vali ve savcı hakkında inceleme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Bataklık adlı soruşturması dosyasında örgüt lideri olarak anılan Çetin Gören’e “silah taşıma ruhsatı” veren dönemin Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım hakkında adli inceleme yapılması talebinde bulundu. Başsavcılık, İstanbul’da örgüt üyeleriyle bir araya gelen Merkez Valisi Süleyman Karaman ile Savcı Onur Ekinci hakkında da yasal mevzuat gereğince HSK'ya bilgi gönderdi. Gelen bilgiler ve belgeler ışığında adı geçenler hakkında inceleme yapılacak.

Devamını Oku

TARİH

12 Ekim 2021

Çanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı için çalıyor: DDK, bakanlık hakkında “rüşvet” iddiasıyla soruşturma başlattı!

Soruşturmanın asıl konusu, Uruguay’dan Türkiye’ye canlı hayvan ithalatında yaşanan aksaklığın “maddi çıkar” karşılığında giderilmesi. Yani daha bilinen şekliyle; rüşvet alınması karşılığında bürokratik sorun giderilmesi. Hatırladığım kadarıyla AKP iktidarında ilk kez böyle bir soruşturma açılıyor.

Devamını Oku

TARİH

09 Ekim 2021

FETÖ’nün mülki idare yapılanması iddianamesinden: FETÖ’cü kaymakamlar nasıl yetiştirildi? Talimatlar ve beklentiler…

FETÖ’nün yıllar içinde kaymakam adaylarına adeta devlet gibi özel eğitimler verip birikimli biçimde yetiştirmeye çalıştığı net biçimde görülüyor. Belli ki İçişleri Bakanlığı yani devlet, adaylara yönelik örgütün yüklediği öz veriyi, eğitimi ve bilinci yeteri kadar önemsememiş yıllarca!

Devamını Oku

TARİH

08 Ekim 2021

FETÖ’cü mülki idare amirleri iddianamesindeki ayrıntı: “Uçan kuştan haberi” olduğunu söyleyen Soylu’nun, FETÖ’cü kaymakamlardan haberi olmamış!

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner’in sosyal medya paylaşımında İçişleri Bakanı Soylu’yu doğrudan hedef almasıyla birlikte tozlu raflarda bekletilen cemaatle bağı olan mülki idare amirleri dosyaları ele alınmaya başlandı.

Devamını Oku

TARİH

05 Ekim 2021

İçişleri atamalarının anlattıkları: İl başkanının ihale itirafı, AKP’den milletvekili aday adayı valiyi de kurtaramadı

Henüz üç yıllık il müdürlüğü olan bir ismin Muş’tan Hatay’a atanmasının ardında ne olabilir?

Devamını Oku

TARİH

01 Ekim 2021

İçişleri Bakanı Soylu'yu rahatsız eden Kılıçdaroğlu 'buluşması'

Bu saatten sonra yapılacak yeni düzenleme siyaseten iktidara değil, artık CHP liderine yazar!

Devamını Oku

TARİH

28 Eylül 2021

İzmir’deki FETÖ borsası cinayetinde “derin yapı”nın ipuçları: Tortumlu fırıncının sırrı

Eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayetiyle ilgili mahkemenin gerekçeli kararı, şimdiye dek adı gündeme gelmemiş bir kişinin varlığını ortaya koydu. Bu kişi, Erzurum’un Tortum ilçesinden Mafer Keleş adlı fırıncı. Kurtuluş’un öldürülmesi ile ilgili soruşturmada hakkında “yakalama kararı” olan Keleş, arandığı dönemde gerçek kimliğini kullanarak sınır kapılarından giriş-çıkış yaptı!

Devamını Oku

TARİH

24 Eylül 2021

Hendek patlamasında ikinci bilirkişi raporu da firma sahiplerini suçlu buldu!

Hendek’te havai fişek üretim tesisinde geçen yıl yaşanan facia ile ilgili mahkemeye yeni bilirkişi raporu sunuldu. Bilirkişi heyeti, rapordaki tespitler ışığında fabrikanın sahibi Ali Rıza Coşkun ile Yaşar Coşkun’u “asli kusurlu” olarak tanımladı. Heyet, faciada adı geçen diğer yöneticileri ise “tali kusurlu” olarak belirledi.

Devamını Oku

TARİH

21 Eylül 2021

Hendek’teki facia dosyasına giren skandal belgeleri: Kurye ile patlayıcı kargoları

Özel önlem alınarak sevk yapılması gereken patlayıcı madde bileşenli ürünler, hiçbir şekilde önlem alınmadan satış için sipariş veren iş yerlerine gönderilip teslimi sağlanıyor. Bu durum ayrı bir skandalı beraberinde getiriyor kuşkusuz.

Devamını Oku

TARİH

17 Eylül 2021

Kırmızı bültenle aranırken silah ruhsatı alan Gören, neden sustu?

Bataklık dosyası önemli. Halen yurt dışında olan organize suç örgütü liderinin dosyanın içeriği hakkında iddiaları var.

Devamını Oku