Mehmet Y. Yılmaz

[email protected]

TARİH

21 Ocak 2022

Şimdi öğreneceğiz: Bakan Hanım’da utanma duygusu var mı?

15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için toplanan paranın tutarı, o günkü kur üzerinden 100 milyon ABD Doları idi. Dolmabahçe şehit yakınları ve gazileri için toplanan yardımın tutarı da o günkü kurdan 15,5 milyon ABD Doları tutuyordu.

Devamını Oku

TARİH

20 Ocak 2022

Türkiye'de muhalefet ve "meleklerin cinsiyeti"

Muhalefet partilerinin, yeryüzüne intikal etmelerinde fayda görüyorum. Araştırmalar, Cumhurbaşkanı seçiminin sonucunun çantada keklik olmadığını ortaya koyuyor. Araştırmalarda AKP'den uzaklaşmış gibi görünen kitle, muhalefet partilerinden hiçbirine yönelmiyor. Bu uzaklaşmayı, muhalefeti tercih kararına yönlendirecek şey ise yeni Anayasa vaatlerinden çok, ekonomiyle ilgili olmalı

Devamını Oku

TARİH

19 Ocak 2022

Erdoğan'ın gerçek ötesi dünyası

Cumhurbaşkanı, doğru olmadığını kesinlikle bildiği bir gerçeği nasıl olup da böyle gönül rahatlığıyla çarpıtabiliyor?

Devamını Oku

TARİH

18 Ocak 2022

Bir çöküşün öyküsü

2021’de yaşadıklarımız gözümün önünden bir film şeridi gibi geçiyor. Bu geçmişe ne kadar "rüya" diyebiliriz, emin olun bilmiyorum. İçinden iyi şeyler ayıklayabilirim kuşkusuz ama sanki giderek koyulaşan bir kâbusun içinden geçip gitmekteymişim gibi hissediyorum

Devamını Oku

TARİH

17 Ocak 2022

Erdoğan az gitti, uz gitti, arpa boyu yol gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belli aralıklarla AB’ye tam üyelikten, Türkiye’nin bu hedefe bağlılığından filan söz ediyor ama iş bunun gereklerini yerine getirmeye gelince ortalıkta yok.

Devamını Oku

TARİH

14 Ocak 2022

Erdoğan da bu mesajı okudu mu?

Ne demişti Ömer Çelik: "Ölüm üzerinden bile ayrışma üretenler, ideolojik egolarının kavgasını bir kenara bırakmalıdır." Ne dersiniz, Erdoğan, Çelik'e kızmış mıdır?

Devamını Oku

TARİH

12 Ocak 2022

Tarikat yurtları

20 – 30 yıl sonra FETÖ tarzı bir suç örgütüyle karşılaşmayacağımıza nasıl emin olabiliriz?

Devamını Oku

TARİH

11 Ocak 2022

Önce demokrat olun, Anayasa kolay

Anayasa'daki hakların kullanılmasına bile tahammülü olmayanların, hayallerindeki rejimin ne olduğunu tahmin edebiliriz. Dertleri Anayasa'nın değişmez maddelerini bu bahaneyle değiştirmek olmasın?

Devamını Oku

TARİH

10 Ocak 2022

AKP ve aklıselim: Bir siyasi oksimoron

AKP yönetiminde “aklıselim” en son ne zaman etkin olabildi ki bu konuda etkili olabilsin? Bu bir oksimoron olabilir ancak: Aklıselim sahibi AKP yönetimi!

Devamını Oku

TARİH

07 Ocak 2022

Öyle bir organizasyon ki...

Bu eski savcı, aylardır sorduğum sorulara yanıt vermiyor ama mesela benim de avukatım olan Aslı Kazan hakkında şikâyet dilekçeleri verip, soruşturma açtırtmaya çalışıyor

Devamını Oku

TARİH

06 Ocak 2022

"Sokağa çıkmak" Anayasal, demokratik bir haktır

Demokrasimiz eksikli de olsa, bugünkü tek adam rejimi demokratik haklarımızı kullanmamızdan hazzetmese de bu bir hak olarak gerektiğinde kullanılmak üzere Anayasa'da yazılı. Onun için rejimin gösterilerden korkmasını anlayabiliriz ancak muhalefetin de tek adam rejiminin peşine takılıp, bu hakkın kullanımı konusunda en azından "endişeli" olmasını anlayamayız

Devamını Oku

TARİH

05 Ocak 2022

Neyin olabileceğini görmek için!

Neyin olabileceğini görmek için, neyin olamayacağını görme fırsatını kullanalım derim. Kim bilir, belki Türkler artık kendi yöneticilerini seçerken "karizmaya, belagate, namaz kılmasına" filan değil, bilgisine, görgüsüne, vizyonuna, yönetsel becerilerine odaklanırlar. Eğer bu gerçekleşirse, bu teorinin test sürecinde bize kaybettirdiği her şeye değer, buna inanın!

Devamını Oku