TARİH

20 Ocak 2022

Gerilelim arkadaşlar

AKP iktidarı "şaşırma" duygusunun sonsuzluğunu bize kanıtlamaya çalışıyor. Hani "Bu da olabildiyse artık her şey olabilir demektir. Herhangi bir şeye şaşırmamıza gerek yok," diye bir sonuca varmışsak, bu iktidar bize, "Hayır, şaşırmanın sonu yoktur. Biz her gün seni yeniden şaşırtacak bir numara icat edebiliriz" diyor

Devamını Oku

TARİH

14 Ocak 2022

Pedagoji ve Türkler

"Pedagoji" gibi telaffuz etmesi bile zor gören bir şeyden söz ederlerse, kulak asma. "Aile" var, "saygı" var, "analık/babalık" var, bunlar varken pedagoji kim oluyor? Çocuk senin çocuğun değil mi?

Devamını Oku

TARİH

07 Ocak 2022

"Sistem" kavramı

Tayyip Erdoğan adı ve kişiliği ekseninde analiz ettiğimiz "diktatoryal" eğilimler -ve uygulamalar- Tayyip Erdoğan'dan önce bu ülkede görülmemiş, duyulmamış şeyler miydi? 

Devamını Oku

TARİH

03 Ocak 2022

Yukarı Bakma, aşağı da bakma

Kuyruklu yıldızın bildirildiği ve bunu “haber yapma”yı lütfen kabul eden, haberin de cılkını çıkaran televizyoncuların olduğu, işinde “başarılı” olarak kabul edildiği, “Yukarı bak” diyenlere karşı “Bakma” diyenlerin örgütlendiği bir dünyada yaşıyoruz.

Devamını Oku

TARİH

24 Aralık 2021

YEM'lenmek

Ekonomiden anlamam ama şu anda bayram etmenin de, yas tutmanın da erken olduğu kanısındayım

Devamını Oku

TARİH

18 Aralık 2021

Dediğim dedik

Bu koşullarda olanın "iyi" olduğunu iddia ediyorsanız, alım gücünün düşmüş olduğunu bilerek (ve kabul ederek) iddia edeceksiniz

Devamını Oku

TARİH

11 Aralık 2021

Tekmili birden

Antalya'da "yurt" mu diyeceğiz, ne diyeceğiz, o tuhaf yerde işlenen korkunç cinayet bence Türkiye’nin son on yılının özeti gibi

Devamını Oku

TARİH

05 Aralık 2021

Çin-i Maçin

Tayyip Erdoğan başbakanlığı, cumhurbaşkanlığı sırasında Çin hakkında düşünmemiş olamaz diye düşünüyorum. “Bu adamlar iyi gidiyorlar. Acaba ne yapıyorlar da böyle gidiyorlar?”

Devamını Oku

TARİH

29 Kasım 2021

Genco Erkal

Bu ülkede yaşayan bir insanın Genco Erkal ya da Metin Akpınar gibi insanları nasıl edip de sevemediğini, böyle insanları hapse atmayı akıllarından geçirebildiklerini anlamıyorum.

Devamını Oku

TARİH

26 Kasım 2021

Helalleşmenin koordinatları

Sanırım Kılıçdaroğlu’nun zihninde genel bir “toplumsal barışma” girişimi var. CHP’nin yalnız kendi eylemlerinden ötürü “Bu iş yanlış oldu” demesiyle başlayıp biten bir süreç değil, belki CHP’nin bir tür “orkestra şefi” rolü oynayabileceği bir genel seferberlik anlatıyor. Bence doğrusu da bu. Olacaksa böyle bir şey olmalı.

Devamını Oku

TARİH

19 Kasım 2021

Helalleşme ve hesaplaşma

Kılıçdaroğlu helalleşme çıkışıyla, yeni bir farklılaşma fırsatı yakalamış olabiliriz.

Devamını Oku

TARİH

12 Kasım 2021

Seçim

Kitleleri seçim olgusundan uzaklaştıracak bir dille konuşmaktan vazgeçmek gerekir

Devamını Oku