Tuğrul Akşar

[email protected]

TARİH

21 Ocak 2022

Kulüpler finansal çıkmazda!

Finansal sorunlar kulüplerimiz için ne yazık ki kronikleşmiş bir sorun haline geldi

Devamını Oku

TARİH

18 Aralık 2021

Kurlar kulüpleri yakıyor!

Kulüplerin mali ve ekonomik yetersizlikleri, sportif başarısızlıklarının da temel nedeni olacaktır

Devamını Oku

TARİH

26 Kasım 2021

TL’nin değer kaybı kulüpleri yakıyor!

Ekonomik konjonktürdeki olumsuzluklar, kurları; kurlardaki artışlar da kulüpleri fena vurdu!

Devamını Oku

TARİH

23 Ekim 2021

Kulüpler finansal krizden neden çıkamıyor!

Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor'un borçları gelirlerinin altı katına çıkmış durumda!  Dört kulübün sahip oldukları finansal veriler, bu kulüplerin mevcut koşullar içinde, benzer politikalarla içinde bulundukları mali olumsuzluklardan kurtulamayacaklarını bize gösteriyor.

Devamını Oku

TARİH

16 Ekim 2021

Kripto varlıklara ve fan tokenlara para yatırılır mı?

Merkezi mülkiyetin olmadığı bu spekülatif dijital varlıklara yatırımlar çok para kazandırabileceği gibi, kişinin varlığında önemli azalma, geri döndürülemez hatalı işlemler nedeniyle de telafisi mümkün olmayan mali kayıplara da yol açabiliyor

Devamını Oku

TARİH

13 Ekim 2021

Kripto para ve fan tokenlarda riskleri görebiliyor muyuz?

Bu varlıklara yapılan yatırımlarda ve işlemlerde önemli riskler söz konusu. Şeffaflığın bulunmaması nedeniyle, kötü niyetli kişilerin sahtekârlık ve dolandırıcılık yapma riskleri var. Özellikle daha küçük çaplı token ve kripto paralar için bilgi edinme olanağı kısıtlıdır ve şeffaflığa ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.

Devamını Oku

TARİH

09 Ekim 2021

Kulüpler batakta, fan tokenlar uçuşta!

Dört kulübün sahip oldukları finansal veriler, bu kulüplerin mevcut koşullar içinde, benzer politikalarla içinde bulundukları mali olumsuzluklardan kurtulamayacaklarını bize gösteriyor.  

Devamını Oku

TARİH

30 Eylül 2021

Kulüpler için bir gelir yaratma aracı olarak Fan Tokenlar

Spor kulüpleri Fan Tokenlar aracılığı ile ciddi bir yeni gelir kaynağı oluşturuyor. Ayrıca taraftarlar da hem bir yandan kulübe destek olurken bir yandan da çeşitli avantajlar elde ediyor. 

Devamını Oku

TARİH

24 Eylül 2021

Kripto para ve fan tokenlar spor kulüpleri için yeni gelir kaynağı

Çıkartılan taraftar tokenlarından kulüpler, milyonlarca dolar para kazanabiliyorlar.  

Devamını Oku

TARİH

03 Eylül 2021

Türk futbolu düşmeye devam ediyor!

Süper Lig’de borçlar ve zararlar, gelirlerin üzerine çıkmış vaziyette. Ekonomik, finansal ve yönetsel olarak iyi yönetilemeyen bu organizasyon sonuç itibariyle, her geçen gün daha da derinleşen bir kriz sarmalına girmiş durumda. Bu kısır döngü, süreç içinde Süper Lig’in rekabet gücünü düşürüp onu sportif başarısızlığa itiyor.

Devamını Oku

TARİH

28 Ağustos 2021

Futbolda sponsorluk

Süper Lig’de toplam ticari gelir (yani sponsorluk+reklam ve medya geliri) pastasının yaklaşık %80’i dört kulübe ait. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un 2020 sezonu toplam ticari gelirleri 1.017 milyon TL’na ulaşırken, bu gelirler içinde sponsor gelirlerinin payı ise yaklaşık 70 % civarında. Yani bugün dört kulübün toplam sponsorluk gelirleri 712 milyon TL düzeyinde.

Devamını Oku

TARİH

14 Ağustos 2021

Messi ekonomisi

Futbol gibi takım oyununa dayalı sporlarda, şüphesiz ki bir oyuncu tüm takımın kaderini değiştiremez. Ancak, takıma sağlayacağı olağanüstü katkılar, takımdaki sinerjinin daha da yükselmesine olumlu katkı sağlayabilir. Bu da kulübe ekonomik, finansal ve sportif olarak olumlu yansıyabilir. Bu nedenle Messi transferinin ekonomik, finansal ve sportif olarak PSG’ne etkileri olacaktır.

Devamını Oku