TARİH

01 Ağustos 2021

Siyasetin şaşkınlığı

Sadece anında, kendisinin yabancılığını ele vermekte, diğeri ise yakınmakta kendi vatandaşlığının nostaljisi içinde! Nasıl ortak bir dil bir söze dönüşebilecek? Zaman mı gösterecek?

Devamını Oku

TARİH

23 Temmuz 2021

Paris hâlâ bir şenliktir

Yeni açılan bu mekanlar çağdaş Fransız sanat tarihinde kamuya ait olan müzelerin dışında açılan yeni küresel finans kapitalizminin özelleşme alanında verdiği yeniliklerin içinden geçmekte. Lüks tüketim markaları, sanat piyasası ve sanat üretimi arasında kurulu olan bir ilişkiler ağına bağlı olarak gelişmekteydi zaten

Devamını Oku

TARİH

15 Temmuz 2021

Christian Boltanski’nin kumarı

Ölüm değil önemli gibi duran ama arta kalma değil mi?

Devamını Oku

TARİH

10 Temmuz 2021

Modernlik ve Çağdaşlık arasında…

Afrika üzerinde kol gezen neo-sömürgeci finans dünyası sadece madenlerle doğayı değil orada yaşayan insanları da tüketmekte

Devamını Oku

TARİH

05 Temmuz 2021

Demokrasi?

Demokrasi seçim demek değilse, o zaman belki de demokrasinin "temsili tanımında" bir sorun ortaya çıkmıştır

Devamını Oku

TARİH

27 Haziran 2021

Futbolcuyum futbolcu!..

Bir yandan eski bir nesil bu süreci devam ettirmek isterken, ister istemez yeni bir nesil daha liberal ve demokrat görüşlerle yaşamaya başlıyor. Her dönemin kendi söylemi içinde laflar telaffuz edilmekte değil midir yoksa?

Devamını Oku

TARİH

17 Haziran 2021

Futbol tarihleri

2020 Avrupa Kupası; gelecekteki şimdiki zamanda (2021) hâlâ başka bir şimdiki zamanı taşıyarak, geçmişi geleceğin içine almakta değil midir? Yahut da şimdiki zaman o kadar genişlemiştir ki bir yıl evveli içinde taşıyarak art arda gelen bir zaman anlayışından bizi çekip çıkarmakta mıdır?

Devamını Oku

TARİH

05 Haziran 2021

İtiraf, skandal ve mucize

Rossellini'nin Korku adlı bu filminde, Ingrid Bergman'ın oynadığı rolde hakikati arayan sinema bize sadece bir dili değil, aynı zamanda olayları ortaya çıkarmakta

Devamını Oku

TARİH

29 Mayıs 2021

Antrenmanlar

Düşünce artık bir egzersiz olma yolunda, stresi atmak ve klostrofobiden çıkmak için antrenman yapmak "düşünce disiplini" olmaya başlamakta. Koşarken veya spor yaparken düşünmek zordur. O halde "sağlam vücut sağlam kafada" bulunuyor mu hâlâ? Heterojen iki alan, ama ikisi de antrenmanı öne çıkarmış durumda. Beden ve ruh egzersizleri. Burada beden ve ruh mu birleşmekte?

Devamını Oku

TARİH

20 Mayıs 2021

Total sosyal olgu

Siyaset alanının işleme biçimi olarak ortaya konulan ilişkiler; tutkuların, çıkar ilişkilerinin, hareket tarzlarının, inanç biçimlerinin ne şekilde işlerlik kazandığını vermeye başlar. Böylece, mikro-alanda ihanet ve dostluk ilişkilerinin ortaya koyduğu olayların gerçeğe bürünmesini görünür kılmaz mı?

Devamını Oku

TARİH

14 Mayıs 2021

Bıkkınlıklar…

Medeniyetsiz bir yaşama doğru gitmek üzüntü veriyor ve ancak umut bunu aşmaya muktedir olmayacak mıdır? Umudu nerde arayacağız? Umuttan da mı bıktık yoksa ki, umut veren bir söylemi duymaz olduk.

Devamını Oku

TARİH

07 Mayıs 2021

Kelimeler bize ne anlatmakta?

Humboldt'un araştırmalarına göre her insan kullandığı kelimelerle bir dünya vizyonu oluşturur

Devamını Oku