Yusuf Nazım

[email protected]

TARİH

30 Aralık 2021

Tarih nasıl affedecek bizi?

Sahi kimdik biz? Nereden geliyor, nereye gidiyorduk? Son çağın lanetlileri miydik yoksa? İnsanlığa bu kadar zulmü nasıl reva görüyorduk? Tanrı bu kötülük fermanını ne zaman buyurmuştu bize? Bu deli gömleğini hangi ara giymiştik üzerimize?

Devamını Oku

TARİH

20 Aralık 2021

Ölüler Ülkesi

Katiller huzurla dolaşıyor sokaklarda, kadın cinayetleriyle dolup taşıyor manşetler, çocuklar kendi katillerinin peşindeyken intihar çığlıkları yükseliyor şehirlerden.

Devamını Oku

TARİH

09 Ekim 2021

Üç kedisi, bir tilkisi, bir de kirpisi var

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin son Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Öykü Didem Aydın, öğrencisi tarafından öldürülen Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ı, yazı yazarak savundu diye mobbinge uğradı, dersi elinden aldı. Aydın yaşamak için istifa etmek zorunda kaldı

Devamını Oku

TARİH

07 Eylül 2021

Korku ve direniş

Önümde bir fotoğraf. Şehrin ortasında, üstelik en işlek caddesinde ürkütücü bir enstalasyon. Amacı izleyene korku salmak! İtiraz etmek, ses çıkarmak, sorgulamak isteyene bir mesaj.

Devamını Oku

TARİH

20 Ağustos 2021

Cehennemin kapısında

Afganistan’a demokrasi ve özgürlük getirme heveslileri, kendilerinden çok uzak coğrafyaya yıllar yılı ölüm kusan medeniyetin sahipleri panik halindeler. Uçak gemileri, füzeleri, insansız hava araçları, sınıf sınıf helikopterleri, bilmem kaç tonluk bombalarıyla kaçıyorlar! Kaçarken ne mi bırakıyorlar? Viran olmuş bir ülke, umutları heder olmuş gençler, hayallerinden yaralanmış kadınlar; acı ve kanla beslenmiş, boğazlaşmanın eşiğinde bir toplum ve kapıları ardına kadar açılmış bir cehennem bırakıyorlar.

Devamını Oku

TARİH

13 Mayıs 2021

Oy dere, İkizdere

Dağ, taş; börtü, böcek; canlı, cansız hepsi duyar bu sesi. Bir tek hükmedenler duymaz; emir verenler, iş görenler; bir de cümle kanun hükmündekiler…

Devamını Oku

TARİH

02 Nisan 2021

Vatansız!

Karanlık çağların parıldayan bütün ışıklarına...

Devamını Oku

TARİH

05 Mart 2021

Direne direne öldü

Yüksel Caddesi Perihan ablasını kaybetti

Devamını Oku

TARİH

12 Şubat 2021

Seni gördüm!

Biat ettiğin müddetçe önünden kemiğin eksik olmuyor, semirdikçe semiriyordun

Devamını Oku

TARİH

20 Aralık 2020

Huzurunuz daim olsun efendiler!

Kederde, tasada ve kıvançta bir; milletçe kader birliği etmiş, huzurluyuz. Dedim ya, cezaevlerinde çıplak arama falan yoktur! Düşüncesi bile ayıptır, zulümdür, günahtır; anadan üryan soyulan annelere, kadınlara, kızlara üç defa otur kalk yapılmadı!

Devamını Oku

TARİH

16 Aralık 2020

Taksit taksit ölüm

Sizin de bir anneniz oldu mu? Başında beyaz, dantelleri oyalı yazması, teninde buram buram evlat kokusu olan… Siz ki, belki tanınmış şahsiyet, saygın bürokrat veya bakan; yaşlılık maaşı alan bir anneniz oldu mu? Benim oldu! Peki, seksen beş yaşındaki anneniz, trafiğe kapalı bir yolda, bir PTT şubesinin önünde, yaşlılık maaşını alamadan bir panzerin altında kaldı mı? Benim kaldı!

Devamını Oku

TARİH

17 Ekim 2020

Ölü bir Kürt'le söyleşi

Söyler misin savcı bey, ölü bir Kürt’le görüşmemde bir sakınca var mıdır? Aklımda, birbirinden esrarlı, birbirinden kuşkulu, türlü türlü sorular. Sahi, ölü bir Kürt’e soru sormak yasak mıdır savcı bey? Servet Turgut öldü!

Devamını Oku