TARİH

15 Eylül 2019

Destanlardan dizilere hayallerimizin seyri

Destanlar, masallar, efsaneler ve hikâyelerden roman, çizgi roman ve çizgi filmlere, köy seyirlik oyunlarından tiyatroya, sinema filmlerine, dizilere kadar uzanan insanlık macerasında hayaller hep hayatın ayrılmaz, hatta yapıcı parçası oldu

Devamını Oku

TARİH

08 Eylül 2019

Rakının Sıla'sı: Milli içkinin göz kamaştırıcı dönüşü!

Ne denmişti yıllar önce hepimizin gözünün içine bakıla bakıla, hatırlayın: "İçeceksen git evinde iç!.." Ama Sıla tuttu, çatır çatır "İçeceksem çıkar sahnede içerim" dedi. "Kadın gücü" bu işte!..

Devamını Oku

TARİH

25 Ağustos 2019

'Yaratılmışların en şerefsizi': İnsan

İzlanda'daki "buzul-kuruması"nı da ırmakların-göllerin kurumasını da denizlerin-okyanusların balıklara yuva olmaktan çok plastiklere çöplük olmasını da beton ormanlarını da anlama yolunda işe "eşref-i mahlûkât" şapkasını çıkarıp önümüze koyarak başlamak gerekiyor

Devamını Oku

TARİH

18 Ağustos 2019

Tarikatları yasaklasak da mı saklasak, yasaklamasak da mı saklasak?

İsmail Saymaz'ın emeğini küçümsemek muradım değil, ama "Şehvetiye"yi yazmak bana yine de işin en zoru gibi gelmiyor. Esas mesele, "Tayyibiye"yi yazmak!

Devamını Oku

TARİH

11 Ağustos 2019

Kurbanın hakikati

"Ben sana veriyorum, sen de bana ver! Ben sana yakın olmak için canımdan bir parçadan vazgeçmeye hazırım, sen de bana akraba ol! Ben sana bakıyor, seni besliyorum; sen de bana bak, beni besle!.." Kurbanın hakikati, "karşılıklılık"ta saklı…

Devamını Oku

TARİH

04 Ağustos 2019

RTÜK'ün Profesör karşısında şansı ne?

SETA Raporu ile muhalif dijital-haber kuruluşlarına gözdağı verildiği gibi, şimdi de RTÜK’ü Netflix, BluTV, Youtube gibi platformların başına bela edip hayale dair gerçekçi ve protest içerikleri de yıldırmaya ve tahribe yönelecekler. Peki, söker mi?

Devamını Oku

TARİH

28 Temmuz 2019

Kahramanın dönüşü: Behzat Ç.

“… Ve yine, kişi yaşadıkça yaşam çağıracaktır. Toplum, ondan uzak durana karşı kıskançtır ve gelip kapıyı çalar. Eğer kahraman isteksizse, rahatsız eden kişi tatsız bir şok yaşar; ama diğer yandan, çağrılanlar yalnızca geciktiriliyorsa –ölümü çağrıştıran kusursuz varlık halinin güzelliğine hapsedilmişse- belirgin bir kurtarma gerçekleşir ve maceracı geri döner.” (Joseph Campbell, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu, Kabalcı Yayıncılık, 2013, s. 235).

Devamını Oku

TARİH

21 Temmuz 2019

Kürdistan fobisi

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden gelen 9 kişinin, linç girişimi onların da girişimde bulunanların da yanına kâr kalacak şekilde sınır dışı edilmelerine karar verdi. Sonuç, Kürdistan bertaraf, Türkiye payidar, öyle mi?..

Devamını Oku

TARİH

15 Temmuz 2019

15 Temmuz: Bir ‘Dabbe’nin tarihi

Kur’an’da “kıyamet alâmeti” olarak yerden doğuş bulacak bir yaratığa atfen “dâbbetü’l-arz” terkibiyle karşımıza çıkan “dabbe” sözcüğünün çok çarpıcı bir diğer anlamı daha vardır. Dabbe, aynı zamanda “ağaç kurdu” demektir. Ve bilirsiniz, her ağacın kurdu kendinden olur!..

Devamını Oku

TARİH

14 Temmuz 2019

15 Temmuz: Bir ‘Dabbe’nin tarihi (1)

Post-İslamcı AKP ile post-Nurcu Gülen hareketinin “döl yatağı”, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında ülkenin kaderine hâkim olan cunta yönetimi ve ardından onunla bağlantılı şekilde ülkenin gidişatına yön veren Turgut Özal’ın ANAP’ıdır

Devamını Oku

TARİH

07 Temmuz 2019

İslam Antropolojisi-Ders 1: “Hiçbir şey göründüğü gibi değildir”

Bugün karşınızda el-etek öpenler, meydanlarda “Öl de ölelim” diyenler, ekranlarda methiyeler düzenler… Hiçbiri göründüğü gibi değil. Güvenilir, hiç değil.

Devamını Oku

TARİH

30 Haziran 2019

Eşcinsellik sağlıktır

Başlıktaki sözün tersidir hep bu topraklarda duymaya alışık olduğumuz: “Eşcinsellik hastalıktır” şeklinde... Bugün, hastalığın, bu sözü büyük bir rahatlık, hoyratlık ve zorbalıkla dilinden düşürmeyen homofobik-heteroseksist zihinlerde ve ruhlarda olduğunu haykırma zamanı!..

Devamını Oku