Videoröportaj

Musa Kart: Herkes hukuksuzluktan bahsederken 'büyük gazetecilerin' havaya bakarak ıslık çalması kayda değerdi

23 Eylül 2019 08:00

Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart, Cumhuriyet davası kapsamında toplam 13,5 ay tutuklu kaldı. Bunun 9 ayı Silivri'de, 4,5 ayı da Kandıra Cezaevi'nde geçti. 

FETÖ davası sanığı savcı Murat İnam'ın hazırladığı dosyadan oluşan iddianamede Musa Kart, "Üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" iddiasıyla yargılandı. 

Musa Kart, o dönemde iddianame hakkında şunları söylemişti: 

"Eğer önyargısız bir denetim, bir çalışma, bir iddianame hazırlanmış olsaydı, başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerini en sert şekilde eleştiren bir gazeteyi terör örgütleri ile irtibatlandırmak hayalin alacağı bir şey değildi.

Silivri'den tahliye olduktan sonra devam eden tutuksuz yargılama sürecinde istinaf mahkemesi 5 yıldan az ceza alan gazetecilerin cezalarını onadı. Musa Kart da 5 yılın altında ceza aldığı için cezası onananlar arasındaydı. Kart, onama kararı için o dönem 'ETS patronunun Kültür ve Turizm Bakanı olduğu bir dönemde 1 yıl 16 gün daha hapis yatacağız. Türkiye'de tatil o kadar da ucuz değilmiş!”  demişti. Zira Kart, ETS turizmden rezervasyon yaptığı gerekçesiyle suçlanmıştı.

Musa Kart, Silivri'den sonra bir kez daha cezaevine girdi. Adres bu kez Kandıra Cezaevi oldu.

Bu süreçte Yargı Strateji Belgesi kapsamında çıkarılması beklenen mini yargı paketi Meclis'e gelmedi. Meclis tatile girdi. 

Gözler, bu kez Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ne yapılan temyiz başvurusunun sonuçlanıp sonuçlanmayacağındaydı. 

Karar çıktı, 16. Ceza Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesine uyan bir karar verdi. Mahkumiyet kararını bozdu, Kandıra'daki 5 Cumhuriyetçi için infaz durdurma ve tahliye kararı verdi.

Musa Kart 12 Eylül'de tahliye edildi. 

Kart, Cumhuriyet davası sürecini, Kandıra Cezaevi'nde yaşadıklarını T24'e anlattı. 

 

https://t24.com.tr/haber/ets-firmamiz-hakkinda-feto-sorusturulmasi-yurutulmedi,843684