Haberler

CHP’li Öztrak: Vatandaş ‘şu kabustan bir an evvel uyansak’ diyor

"Tencere boş, cüzdan boş; sıkıntı büyük"

29 Haziran 2022 21:38

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Şöyle bir uyusam da 6 ay sonra uyansam. Ekonomide çok farklı noktalara gideceğiz” sözlerini hatırlatarak, “Vatandaş, ‘şu kabustan bir an evvel uyansak’ diyor. İnsanlarda hiçbir şey alacak güç kalmadı. Ama herkeste bir umut var. ‘Bu kabustan uyanacağız’ diyor” ifadelerini kullandı.

Nebati, 27 Aralık 2021’de enflasyonun düşeceğini iddia ederek, “Hani hep hayal edersiniz ya, şöyle bir uyusam da 6 ay sonra uyansam diye; bir uyuyun 6 ay sonra uyanın… Çok farklı noktalara gideceğiz, çok farklı noktalara…” ifadelerini kullandı.

CHP Ekonomi Masası heyeti ile birlikte Ankara Toptancı Hali’ni ziyaret eden Faik Öztrak, Nebati’nin sözlerini hatırlatarak, “Hükümet, ‘bir uyusak’ diyor. Vatandaş, ‘şu kabustan bir an evvel uyansak’ diyor. Vatandaş, ‘şu kabustan bir an evvel uyansak’ diyor. Üreticinin eline bir şey kalmıyor. Kimse kazanmıyor. İnsanlarda hiçbir şey alacak güç kalmadı. Tencere boş, cüzdan boş. Sıkıntı büyük. Ama herkeste bir umut var. ‘Bu kabustan uyanacağız’ diyor” açıklamasını yaptı.

CHP Sözcüsü Öztrak, ziyaretlerinin ardından heyet üyeleri ile birlikte açıklama yaptı. Öztrak, şöyle konuştu:

“Vatandaş alabilirse sebzeye yükleniyor"

"Bugün; Ankara Hali’ni ve Ankara Hali’ndeki esnaflarımızı ziyaret ettik. Karşılaştığımız manzara şu: Hükümet, ‘bir uyusak’ diyor. Vatandaş, ‘şu kabustan bir an evvel uyansak’ diyor. Hal esnafı ile konuştuk; meyve-sebze fiyatları almış başını gitmiş. ‘Geçen senenin yarısı kadar meyveyi zor satabiliyoruz’, diyorlar. Ama baktığınız zaman; satış fiyatları geçen senenin iki katı, üç katı. Vatandaş meyve alamıyor. Alabilirse sebzeye yükleniyor. Ulaştırma masrafları çok yüksek. Ambalaj masrafları çok yüksek. Üreticinin eline bir şey kalmıyor. Meyveyi, sebzeyi toplama masrafları çok yüksek. Tarlada mazot yüksek, ilaç yüksek. Üreticinin eline bir şey kalmıyor.

"Kimse kazanmıyor"

Haldeki esnafın eline bir şey kalmıyor. Pazarcılar, marketçilerle karşılaştık; onlar da dertli. Onlar da ‘bizim elimize hiçbir şey kalmıyor’ diyor. Dolayısıyla; ‘Bunlar kime gidiyor’ dediğiniz zaman; işte bunlar yanlış politikalar sonucunda başkalarının, hiç ilgisiz ceplere gidiyor. Kimse kazanmıyor.

“İnsanlarda hiçbir şey alacak güç kalmadı"

‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ dediler. Hayat pahalılığını, enflasyon canavarını hortlattılar. Şimdi bugün baktığımız zaman insanlarda hiçbir şey alacak güç kalmadı. Tencere boş, cüzdan boş. Sıkıntı büyük.

“Milletimizin dertlerine derman olmaya kararlıyız"

Ama herkeste bir umut var. Herkes de diyor ki, ‘bu iş bitecek. Bu kabustan uyanacağız, artık geliyor gelmekte olan’ diyor. Biz milletimizin sıkıntılarını bitirmeye, dertlerine derman olmaya kararlıyız. Bunun için elimizde projelerimiz var. Bizim programımız var. Bunları da vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. En kısa zamanda insanlarımızı, milletimizi düzlüğe çıkarmak, rahat ettirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”