Dünya

Türkiye ziyaretinden dönen ABD'li Senatör Graham: Ankara'ya F-16 satılması için elimden gelen her şeyi yapacağım

05 Temmuz 2022 12:06

T24 Dış Haberler

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin etkili senatörlerinden olan Lindsey Graham, Türkiye ziyaretinin dönüşünde Ankara'ya F-16 savaş uçaklarının satılması için "elinden gelen her şeyi yapacağını" söyledi. 

Pazar günü Twitter hesabından paylaşımda bulunan Graham, "Bazen ilişkilerimiz sorunlu oldu; ancak ikili ilişkilerimizi güçlendirecek adımlar atmak hem Türkiye'nin hem de ABD'nin çıkarınadır" yazdı. 

"Biden yönetiminin Türk Hava Kuvvetleri'ne F-16 satma kararını desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım" diyen Graham, bu satışın Türk ordusunu güçlendireceğini; bunun da ABD'nin çıkarına olacağını savundu. 

Graham pazar günü İstanbul'daki Mabeyn Köşkü'nde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Yapılan açıklamada görüşmede, “ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, savunma sanayii alanındaki işbirliği konuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve diğer bölgesel konuların ele alındığı” belirtildi.

Geçen hafta Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'ya NATO vetosunu kaldıran mutabakatın imzalanmasından bir gün sonra çarşamba günü ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, Türkiye’nin F-16 filosunu modernleştirme planlarını desteklediklerini söyleyerek, “ABD, Türkiye’nin savaş uçağı filosunun modernleştirilmesini destekliyor, çünkü bu NATO güvenliğine katkı sağlıyor.” dedi.

Habertürk'ün Türk kaynaklardan edindiği bilgilere göre, ABD Başkanı Joe Biden, geçen çarşamba günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la Madrid'de yaptığı görüşmede F-16 talebi konusunda kuvvetli bir sinyal verdi, destek olacağına dair ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye'nin F-16 modernizasyonu ve yeni savaş uçağı taleplerini dile getirdi. Edinilen bilgilere göre, Başkan Biden, "Washington'a iner inmez F-16 konusunu çözmek için çalışacağım ve Kongre'den geçmesi için gayret göstereceğim" ifadelerini kullandı. 

ABD'nin Türkiye'ye F-16 satabilmesi Biden'ın onayı yeterli değil. Satışın imza için Biden'ın masasına gitmeden önce yasama organı Kongre'den geçmesi gerekiyor.