Gündem

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Türkiye’ye döndü: Çok daha ileri noktalara gideceğiz

12 Şubat 2024 10:51

 

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevini tamamlayan Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldi. Kendisini karşılayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile basın toplantısı düzenleyen Gezeravcı, "İnşallah bundan sonra çok daha büyüyerek devam edecek, çok daha ileri noktalara gideceğiz" dedi.

Bakan Kacır da, "Alper Gezeravcı'nın gerçekleştirdiği uzay bilim misyonu bir ilktir ama son olmayacak... Kendi uzay sistemlerimizi uzaya taşımayı hedefliyoruz" diye konuştu.

7 Şubat Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılan mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün yolculuğu yaklaşık 48 saat sürdü. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 görev ekibi 9 Şubat’ta Florida'da açıklarında okyanusa iniş yaptı. İniş anı Axiom Space'in sosyal medya platformu X hesabından canlı yayınlandı. Dragon kapsülü, kendilerini bekleyen gemiye alındıktan sonra astronotlar kapsülden dışarı çıkarıldı.

Bugün Ankara Esenboğa Havalimanı'na gelen Gezeravcı çiçeklerle karşılandı. Karşılama ekibinde yer alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır burada Gezeravcı ile basın toplantısı düzenledi. Alper Gezeravcı, basın toplantısında şunları kaydetti:

"Çok değerli basın mensuplarımız, değerli zamanınızı ayırarak bugün burada bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. Adımımızı attığımız ilk andan itibaren sizlerin gülümseyen yüzleriyle ve memleketimizin sıcak kucaklamasıyla karşılaştığım için son derece mutluyum. Aslında en çok özlediğim şeylerden bir tanesiydi. Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin hakikaten içten samimi insanlarıyla Türk vatandaşlarımızla tekrar bir araya gelmek, kavuşmak belki de bu yolculuğun en güzel, sonlanan kısmıydı. Ben görevin ilk başlangıç anından itibaren bulunan bir hedef. Bugüne kadar gerçekten hayallerimizin sınırını teşkil eden, gökyüzündeki, gözünüzle görebileceğimiz sınırları bertaraf eden, hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeme geri döndüm.

Türkiye'nin bugüne kadar bana sağlamış olduğu imkanlara, bana kazanmış olduğum kabiliyetlerle, ülkeme borçlu olduğum bütün bu imkanları seferber ederek gerçekleştirdiğimiz görevin gerisinde, görevin hazırlık sürecinde bugünlere kadar gelmesini sağlayan, öncelikle ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimizin tüm kurumları görevin icrası sürecinde bir çarkın mükemmel işleyen dişleri gibi hiçbir aksaklığa mahal vermeksizin, hazırlık sürecini çok kolay hale getiren bir görevin icrasında hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde bütün hazırlık sürecini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansımız ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettar olduğumu ifade etmek isterim öncelikle.

Astronot olarak, Türkiye'nin astronotu olarak geleceğimizin teminatı, az önce karşılaştığımız sevgili kardeşlerimize orada gerçekleştirdiğimiz her bir deneyi temsil eden birer bayrağı elden teslim ederek, bundan sonra başlayan kutlu yolculuğumuzun bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk.

Sayın Bakanımızın da çok güçlü bir irade ilanını ifade ettiği şekilde, bu sadece bir başlangıçtı, bir yere varış hikayesi değildi.

Devletimizin güçlü iradesini sadece burada bizler değil, görevin icrası esnasında hazırlık yaptığımız yurt dışındaki farklı kurulumları birleşenleri uzay istasyonunda hazır sürecimizi gözlemleme imkanı bulmayan ama orada gerçekleştirdiğimiz deneyleri birebir bizimle birlikte icra aşamasında vakıf olan ve hayranlıklarına yaptığımız işleri hakikaten gönülden tebrik edilerek getiren insanların duygularıyla geriye döndüm.

Ülkemin bu alanda ortaya koymuş olduğu, geçmişimizde unutmuş olduğumuz hiçbir görev olmamasına rağmen, gerçekleştirdiğimiz ilk görevin bu kadar başarıyla sonlanmasından ötürü en içten samimi tebriklerini dile getiren ve konuda attığımız adımın, adaletin güçlülüğünü hakikaten gözlemleyerek dile getiren insanların bize yüklemiş olduğu mutlulukla geri döndüm.

Türkiye'nin hakikaten bu konuda atmış olduğu adımın ve geleceğe yönelik koymuş olduğu hedeflerin güçlü duruşu noktasında görev icra eden bir kişi olarak değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak, yurt dışındaki basın, yayın kanallarında ülkemize ilişkin, hakikaten son derece gurur verici ifadelerden ve yorumlardan alınmış olduğum ilk izlenimlerde müthiş bir şekilde gururlanmış olarak ülkeme geri döndüm.

İnşallah bundan sonra çok daha büyüyerek devam edecek, çok daha ileri noktalara gideceğiz. Sayın Bakanımızın az önce de ifade ettiği gibi dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu, bizim de ülke olarak fazlasıyla hak etmiş olduğumuz, uzaydaki yerimizi bu ekosistemde fayda sağlayacak, pay alacak şekilde adımların atılacağını inşallah çok kısa süre içerisinde göreceğiz.

Hiç kimsenin bir şüphesi olmasın. Bugüne kadar eksik olan tek şey, damarlarında dolaşan asil kanın bize vermiş olduğu o yüksek potansiyeli sadece farkında bulamayışımızdır. Devletimizin atmış olduğu güçlü adımlarla hak ettiğimiz özgüveni kazandık. Bundan sonra da çok daha büyük adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz. Ben tekrardan ekranları başında bizi izleyen tüm vatandaşlarımıza bizi destekleyen bütün aile bireylerine teşekkür ediyorum. Gelecekteki kutlu yürüyüşümüz herkes için hayırlı uğurlu olsun. Teşekkür ederim."

Soru-cevap

Gezeravcı, soru cevap bölümünde küçük bir çocuğun sorduğu "Yaptığınız deneyler sonucunda gelecekte bizi neler bekliyor?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Sevgili kardeşim, bu yapmış olduğumuz deneylerle ilgili olan sadece oradaki 14 günlük süre planı olan, daha sonra 21 güne uzayan süre içerisindeki yapmış olduğumuz deneyler değil.

Bunun öncesinde bizi bu sürece hazırlayan bilim insanlarımızın hazırlık süreci ve bundan sonra sonuç aşamasına giden sürece büyük bir projenin gerçekleştirme sürecine aslında şu anda şahitlik ediyoruz.

Sizler bu başlatılmış olan projelerin devam eden adımlarının parlayan yıldızısınız. Bundan sonra artık okullarınızda şu anda değerli öğretmenlerimizin size minik deney setleriyle göstermiş olduğu, o kabiliyetlerini sergileyebileceğiniz küçük denemelerin aslında ne tür büyük alanlara erişebileceği noktasında sadece birer ilk izlenime sahibi oldunuz.

Bundan sonra o bilim insanlarımızın yapılmak, gerçekleştirilmek üzere bana teslim etmiş olduğu deneylerin, o bütün hazırlık süreçlerinin gelecek adımlarına sizler imza atacaksınız kısmet olursa. Yolunuz, bahtınız şimdiden açık olsun"

Alper Gezeravcı, "Dünyaya döndükten sonra neler hissettiği" hakkında sorulan soru için de bu cevabı verdi:

"Dünya hakikaten büyük bir nimet. Yani dünyanın bize sunmuş olduğu nimetlere şükretmemiz gerektiğini bir kere daha idrak ettim. Bu yolculuğu gözümüzün görebildiği gökyüzüne, dünyanın güzelliklerine hep bulunduğumuz seviyeye ve kafamızı kaldırdığımızda başımızın üstünde olan o gök kubbeye bakarak geçirdik. Bu harika güzelliğe dışarıdan bakmak hakikaten olağanüstü bir imkanmış. Dünyanın ne derece güzel, bize ne derece harika imkanlar sunulduğunu, dışarıdan da ne derece büyük bir cazibe merkezi olduğunun oradan gözleme imkânı bulmak müthiş bir deneyimdi. Bizde Askeri Havacılık'ta “Hedef Büyülenmesi” diye bir tabir var. Uzaydayken büyülenmemenize imkân yok. Bu da tıpkı havacılıktaki gibi oldu.

Sağlık durumuna ilgili aslında beklenen, bugün bize giriş esnasında iki tane doktorumuz da eşlik etti. Yolculuk esnasında, her türlü tedbirleri aldık. Gidiş esnasında ve dönüş esnasında da kafamda bir beklenti yaratmamıştı. Yaşayarak göreceğimizi biliyordum. Dolayısıyla kafamda şöyle olacağım, böyle olacağım şeklinde bir beklentim yoktu. Ne yaşayacağımı ben de merak ediyordum. Çok şükür fırlatmanın 12. dakikasında koltuğumdan ayrıldıktan sonra ortama hemen adapte olabildim. Benim de şaşırmama neden olan şey bu oldu.

Nihayetinde 8 aylık yoğun bir eğitim sürücü geçirdik. Hiçbir eğitim ortamının doğrusu uzaydaki boşluğu tam olarak yansıtması mümkün değil. Fırlatma yapılan kapsülden daha büyük bir hacme girişi yaptığımız andan itibaren yine adaptasyonla ilgili belli bir süre sıkıntı yaşayabileceğimiz, bir alışma süresinin geçebileceği ile ilgili süreçten bahsedilmişti.

Çok şükür, adım attığımız ilk anda itibaren orada da hiç sıkıntı yaşamadım. Ve sizler de şahitlik etmiş oldunuz. O basın toplantısının canlı yayının hemen ardından deney çalışmalarımızın kurulumuna başlama imkânımız oldu. Herhangi bir ilaç ve takviyeye o konuda vücudun direncini arttırabilecek bir takviyeye ihtiyaç duymadım. Bu konuda da çok mutluyum.

Dönüş süreci de yine ayrı bir tecrübeydi. Gidişte dönüşte de birinden farklı dinamiklere sahip, farklı fiziksel zorlayıcı şartlara sahip bir süreçti. Ayağımı yere bastığım andan itibaren de hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bu konuda da mutluyum. Ama dediğim gibi bu bireysel bir şeyden ziyade, dünyanın en zorlu jeopolitik lokasyonunda yıllardır var olmayı başarabilmiş güçlü, bir şekilde ayakta durmayı başarmış bir milletin bana verdiği özgüveni hissediyorum."

Gezeravcı, "turistik seyahat" eleştirilerine ise şöyle yanıt verdi:

"İyi ya da kötü herkesin düşüncesine saygı duyuyorum. Herkesin eleştirisi bize bir şeyler katıyor, bir şeyler düşünmemize vesile oluyor. Ancak bu değerlendirmeyi yaparken objektif kriterlerle işin hakikaten güne kadar değerlendirmesini yapma vaziyetine sahip konumda her tür tecrübe birikimine sahip olmak biraz önemli.

Biz 8 aylık süreçte, farklı tecrübelerle buna yolculuğa hazırlandık. Yaptığımızın bir uzay seyahati olmadığını ben çok rahatlıkla ifade edebilirim. Bunu ifade ederken de bu işin otoriteleri tarafından ifade edilen, değerlendirmelerini istinaden söylüyorum.

Gönlüm rahat. Biz orada hakikaten Türkiye Cumhuriyeti'mizin şanına yakışır görevimizin tamamını yerine getirerek, hiçbir aksaklık yaşamadan, hedeflediğimiz her şeyi gerçekleştirdik. İlk günden itibaren hazırlıklarıyla bugüne kadar devletimizin desteklediği bir süreçti. Çok mutluyum."

 

Alper Gezeravcı kimdir?

Alper Gezeravcı, 1979’da Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Babasının mesleği nedeniyle büyürken Türkiye’nin farklı illerinde yaşadı.

Axiom Space’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu'nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı.

Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, aralarında F-16'nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahip. Ayrıca Türk Hava Yolları'nda 7 yıl kaptan pilotluk yaptı.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana'daki 10'uncu Üs Komuta Birimi'ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol uçuşları öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu.

Gezeravcı, askeri eğitimi sayesinde çok sayıda hayatta kalma kursuna katıldı, çeşitli görevlere gönderildi.

TRT’de katıldığı programda “Uzayla ilgili benim bir hayalim yoktu. Hayalim gökyüzü ile limitliydi” diyen Gezeravcı, Türkiye’nin insanlı ilk uzay projesi için başvuru çağrısı haberlerini gördükten sonra gerekli kriterleri gözden geçirdiğini, daha sonra astronotların biyografilerini incelediğini ve kendinin de yapabileceğine kanaat getirdikten sonra başvurmaya karar verdiğini anlatmıştı.