Gündem

Trabzon, Ordu ve Giresun'orman yangını; 6 ev hasar gördü, fındık bahçeleri yandı

24 Aralık 2019 08:14

Karadeniz Bölgesi'nde dün başlayan orman yangınlarıyla ilgili Trabzon Valiliği'nden açıklama geldi. Açıklamada, 11 ilçede 37 noktada meydana gelen yangınlardan 30'unun söndürüldüğünü, 6 evde hasar meydana geldiğini, herhangi bir ölümün yaşanmadığını belirtildi.  Trabzon Valiliği'nde ise Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in de yer aldığı kriz merkezi oluşturuldu.

Karadeniz Bölgesi'nde, Trabzon, Artvin, Giresun ve Ordu illerinde dün akşam saatlerinde 26 farklı noktada örtü ve orman yangını çıktı. Mevsim normallerinin üzerindeki sıcak hava dalgası ve rüzgârın etkisiyle hızla yayılan alevler yerleşim yerleri ve tarım arazilerine sıçradı. Yangınlara belediye itfaiye ekipleri ile orman işçileri AFAD ekipleri ve vatandaşlar çok sayıda araçla müdahale edilmeye başlandı.

5 ev kül oldu, 5 ev tahliye edildi

Çaykara ilçesi Ulucami mahallesinde çıkan orman yangının sıçradığı Abdurrahman ve İlyas Bahadır'a ait 2 ev yandı. Arsin ilçesi Güneyce mahallesinde ormanlık alanda çıkan yangın, rüzgârın etkisiyle yayılarak büyüdü. Yangına Trabzon'un yanı sıra çevre illerden gelen takviye itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Yangının, ilk belirlemelere göre yaklaşık 50 hektar alanda etkili olduğu ve alevlerin kontrol altına alınması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Yangında 3 evin de kullanılamaz hale geldiği öğrenildi.

"Alevlerle mücadele ediyoruz"

Can kaybının yaşanmadığı yangına ilişkin konuşan Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, "Yangın mahallenin yüksek kesimlerinde meydana geldi. Yaklaşık 50 hektarlık alanda şiddetli rüzgârla beraber yayılan bir orman yangınına maruz kaldık. Şu an yangının yayıldığı bölgeye yakın olan köyde 5 evi tedbir amaçlı boşalttık. Bütün ekipler burada. Alevlerle mücadele ediyoruz" dedi.

Fındık bahçeleri zarar gördü

Ordu'nun Ünye ilçesi Kadılar Mahallesi'nde ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürülen yangında 100 hektarlık alan zarar gördü. 

Giresun'un Eynesil ilçesi İshaklı Köyü'nde çıkan orman yangınına ekiplerin müdahalesi de devam ediyor. Kısmen kontrol altına alınan yangında fındık bahçelerinin zarar gördüğü de öğrenildi.

Artvin'de yangın

Öte yandan, Artvin'in Borçka ilçesi Taşlıtarla Camii bölgesinde de orman yangını çıktı. Yerleşim yerlerine yakın alanda çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Yayılan yangının kontrol altına alınması için çevre ilçelerden takviye itfaiye ekipleri sevk edildi.

İlerleyen saatlerde Valilikten gelen açıklamada yangının 11 ilçede 37'ya yayıldığını, bu alanlardan 30'unun söndürüldüğü aktarıldı. Öte yandan valilik herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirtti.