Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan, esnafın Halkbank kredi borçlarının yapılandırıldığını açıkladı

19 Mart 2021 13:53

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaleti ile Halkbank kaynaklarından kullandırılan kredilerde, yeni bir borç yapılandırılmasının başlatıldığını açıkladı.

Ruhsar Pekcan, bu kredilerde esnaftan gecikme faizi alınmayacağını ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkanı sunulacağını duyurdu. Daha önce borçları yapılandırılan ve taksitleri devam eden esnafı kalan taksitleri de faizsiz 6 ay süreyle ötelendi.

Pekcan'ın Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle:

"Pandemiyle mücadele edilen bu zor günlerde, daha önce borcu yapılandırılan ancak ödeyemeyen veya yapılandırmadan faydalanamayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnaf ve sanatkârlarımıza destek olmak amacıyla yeni bir kolaylık hayata geçirildi.

TESKOMB kefaleti ile Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkânı sunularak yeni bir borç yapılandırılması 18 Mart 2021 tarihi itibarıyla başlatıldı.

Yeni yapılandırmayla daha önce borçları yapılandırılan ve taksitleri devam edenlerin de kalan taksitleri faizsiz 6 ay süreyle ötelendi. Esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."