Ekonomi

Sözcü yazarından Merkez Bankası zararı yorumu: Bu rezilliğin faturasını üstlenen çıkacak mı acaba?

"Sahi bilmeyen var mı, kimin işleri batırdığını?"

16 Nisan 2024 09:17

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Merkez Bankası'nın açıkladığı rekor zararın faturasını kimin üstleneceğini sordu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 2023 yılında 818,2 milyar TL zarar etti. Özgür Muratoğlu bugünkü yazısında, “Bu zarar Şahap Kavcıoğlu ile Hafize Gaye Erkan’a yazar. Mehmet Şimşek, bütçede göstermemek için Kur Korumalı Mevduat’ın enkazının tamamını buraya pasladı... Kaçınılmaz olarak zarar arşa ulaştı. Banka sözde özerk olmalıydı. Bunu kabul etmeme hakları vardı. Yönetici değil de emir kulu olunca boynunu eğip kabul etmekten başka şansı kalmadı. Zarar 2023 yılının... Haliyle yılın kapanış kuruna bölersek 27 milyar 735 milyon dolar zarar çıkıyor karşımıza” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu rezilliğin faturasını üstlenen çıkacak mı acaba?” diye soran Muratoğlu, “Kimsenin böyle bir şeye niyeti de yok, beklenti de... Sahi bilmeyen var mı, kimin işleri batırdığını? Sorsan kendisi ekonomist... Ya bir de ekonomiden anlamasaydı!” dedi.

Muratoğlu, “Bayram öncesi Merkez Bankası rezervlerine yaklaşık 6 milyar dolar ekleyebildiği için bütün dengelerin değiştiğini iddia ediliyor. Önümüzdeki günlerde hendek atlatacağımız deve bekliyor bizi köşede... Zira ülke ekonomisi hiç iyi yerlere gitmiyor. Yetişkinler için bile sakıncalı görüntüler içeriyor” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

TIKLAYIN - Gazeteler, Merkez Bankası'nın açıkladığı rekor zararı manşetlerinde nasıl gördü?