Gündem

Öğretmenlikte yeni dönem; akademide eğitim görecekler

Akademiye alınan öğretmen adaylarına 23 bin lira ödeme yapılacak

25 Mayıs 2024 07:12

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlik şartlarıyla ilgili AKP MKYK'da sunum yaptığı, öğretmenlerin mesleğe başlamadan önce Milli Eğitim Akademisi'nde bir yıl eğitim görecekleri öğrenildi.  

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AKP MKYK toplantısında yaptığı sunumda, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yeni dönem öğretmenlik şartlarıyla ilgili detayları anlattı.

Milliyet gazetesinin haberine göre; sunumda öne çıkan başlıklar özetle şöyle:

Öğretmen adaylarının mesleğe başlamadan önce Milli Eğitim Akademisi’nde, bir yıl eğitim görecek. Bu eğitimlerde öğretmenlik meslek bilgisi, müfredatla sınırlı özel alan bilgisi ve branş ayrımı olmaksızın tüm öğretmenlere dil, tarih ve kültür konularında eğitim verilecek.

Milli Eğitim Akademisi’ne giriş KPSS puanı ve öğretmenliğe atama Akademi eğitimi başarı puanı ile yapılacak.

Adaylar teorik derslerde yazılı sınavla; uygulamalı derslerde uygulama yaptığı okulda danışman öğretmen ve akademi eğitim personeli tarafından ayrı ayrı değerlendirilecek. İki değerlendirmenin ortalamasına göre geçme notu alacak.

Akademiye alınan öğretmen adaylarına yaklaşık 23 bin TL aylık ödeme yapılacak. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, bulundurmak; hayâsızca hareketler, müstehcenlik gibi suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkûm olanlar öğretmen olamayacak, görevde olup bu suçlardan mahkum olanların ceza türü ve süresine bakılmaksızın öğretmenlik mesleği sona erecek.

Haberin tamamı için tıklayın...