Gündem

Murat Yetkin: Türkiye, “perakende dış politikayı” değiştirebilirse kayıplar kazançlı olabilir; aksi halde “değerli yalnızlığımızla” övünmeye devam ederiz

Desen: Selçuk Demirel

14 Ocak 2022 14:04

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, ABD'nin Rusya karşısında Avrupa Birliği'nden istediği desteği alamadığını, bu yüzden Türkiye’nin önemi coğrafi konumu nedeniyle Washington açısından tekrar önem kazanmaya başladığını belirtti.

YetkinReport için bir yazı kaleme alan Yetkin, Türkiye'nin Prof. Dr. İlter Turan’ın kullandığı terimle “perakende dış politikayı” bütüncül bakışla değiştirmesi gerektiğini ifade etti. Bu durumda kayıpların kazanca dönüştürülebileceğini söyleyen Yetkin, "Aksi halde “değerli yalnızlığımızla” övünmeye devam ederiz" diye konuştu.
 
Yetkin'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Kafkaslarda dengeler yeniden kurulurken ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi aslında Orta Asya’daki değişim zincirinin ilk halkasıydı.

Endişe, zaten kırılgan durumdaki Kırgızistan’ın patlamasıydı, ama en sağlam görünen Kazakistan patladı.

Çin, arka bahçesi konumundaki Orta Asya’da olanları dikkatle izliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu süreçte Pekin’e giderek Wang Yi ile görüşmesi isabetli bir adım sayılmalı. Ama Çin de ABD ile Pasifik’teki asıl mücadelesine, daha gerçek anlamıyla başlamamış mücadelesine hazırlanıyor. Çin dünyanın bu bölgesinde Rusya ile, Rusya da Pasifik’te Çin ile birlikte hareket ediyor.

Ancak NATO ittifakına rağmen ABD, AB’den Rusya’ya karşı beklediği desteği bulamıyor. Avrupa ülkeleri açıkçası Rusya’dan korkuyor; sadece askeri bakımdan değil, enerjide doğal gaz bağımlılığı bakımından da. ABD ve AB yönetimlerinin tamamen iç siyasette kamuoyuna bir şey yapıyor görünmek için başvurdukları, 19’uncu yüzyıldan kalma “yaptırım” siyasetinin hiçbir işe yaramadığı da artık ortada.

ABD açısından Türkiye’nin önemi coğrafi konumu nedeniyle yeniden önem kazanıyor. Türkiye geçenlerde TÜSİAD’ın dış politika webinarında Prof. Dr. İlter Turan’ın kullandığı tanımla “perakende dış politikayı” bütüncül bakışla değiştirebilirse kayıplar kazanca dönüştürülebilir. Bu ekonomiye de yarar.

Aksi halde “değerli yalnızlığımızla” övünmeye devam ederiz.