Spor

Milli jimnastikçi Tutya Yılmaz: Senin "Kas Yığını" dediğin şey benim 16 yıllık emeğim, gözyaşım, döktüğüm ter

"Senin 'kas yığını' diyerek küçümsemeye çalıştığın şey benim başarı hikayem..."

11 Ağustos 2019 11:48

T24

Türkiye’nin Olimpiyatlara katılan en genç sporcusu olan milli jimnastikçi Tutya Yılmaz, sosyal medyada vücuduyla ilgili yapılan bazı yorumlara tepki gösterdi.

Vücudunun kaslı olmasıyla ilgili yer yer güven problemleri yaşadığını belirten ancak bundan sonra yapılan yorumları dikkate almayacağını ifade eden Yılmaz, “Çünkü ben buyum ve ben kendimi bu halimle seviyorum.Senin "Kas Yığını" dediğin şey benim 16 yıllık emeğim, gözyaşım, döktüğüm ter, harcadığım emek, kaçırdığım mezuniyetim ve yazamadığım bir dünya şey” dedi.

Twitter hesabından bir fotoğrafını paylaşan ve altında da şimdiye kadar yapılan şekilci yorumların kendisini nasıl etkilediğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"BİR GENÇ KIZ OLARAK SÖYLEYECEKLERİM VAR!!! Bugün bu fotoğrafın altına başka şeyler yazmayı planlamıştım fakat hikâyelerimden birine gelen densiz bir yorum üzerine fikrimi değiştirdim.
 
Bir genç kız olarak söylemek istediğim bazı şeyler var. Ben bir sporcuyum ve yaptığım spor gereği vücudum normal bir bireye göre daha kaslı! Bu, zaman zaman benim de takıldığım bir konu; hatta fazla kaslı çıktığım birçok kareyi de koymuyorum.
 
Bugün bu fotoğrafı paylaşmadan önce, çok kaslı durduğumu düşündüm ve fotoğrafı ne kadar sevsem de paylaşmaktan çekindim. Çok sevdiğim ve fikrine güvendiğim birkaç kişiye fotoğrafı attım ve yorumlarını sordum.
 
 
Çünkü her ne kadar takmıyorum bu tür yorumları desem de zaman zaman insanın kalbini kırılıyor, çünkü nihayetinde ben de bir insanım... Sonra bir karar aldım ve bundan sonra kim ne derse desin kafama takmayacağım. Bu kendime verdiğim değerli bir söz.
 
Çünkü ben buyum ve ben kendimi bu halimle seviyorum.Senin "Kas Yığını" dediğin şey benim 16 yıllık emeğim, gözyaşım, döktüğüm ter, harcadığım emek, kaçırdığım mezuniyetim ve yazamadığım bir dünya şey...
 
Senin "Kas Yığını" diyerek küçümsemeye çalıştığın şey benim başarı hikayem... Kimin ne dediği, vücudum hakkında ne düşündüğü umrumda değil. Çünkü kendimi seviyorum, kendime ve emeğime saygı duyuyorum.
 
Bunu buraya yazıyorum, çünkü beni örnek alan çok sayıda insan var. Ve onlara öz güvenin, kendini sevmenin, "elalemi" takmamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istedim. Kendinizi sevin arkadaşlar, çünkü kendini seven herkesi, her şeyi sever..."
 

Jimnastikte bir harekete ismini verdi

Tutya Yılmaz, Brezilya’da düzenlenen Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda yarışarak, Türk jimnastik tarihinde olimpiyata katılmaya hak kazanan en genç jimnastikçi unvanını almıştı. Jimnastiğin efsane ismi Nadia Comaneci’nin “Türkiye için bir şans” nitelendirmesinde bulunduğu Yılmaz, aynı zamanda denge tahtasında literatüre yeni bir hareket kazandırmış bir sporcu. Koluyla denge tahtasının altına tutunup sırtıyla destek alarak yaptığı hareketin adı literatürde ‘Yılmaz’ olarak biliniyor.