Gündem

Millet bahçesinin adının "100. Yıl Atatürk Parkı" olarak değiştirmesine soruşturma açılmıştı; Atatürkçü Düşünce Derneği’nden tepki geldi: Sudan gerekçeler, işgüzarlık…

28 Kasım 2020 14:53

Rize’nin Fındıklı İlçesi Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ve 7 CHP'li meclis üyesi hakkında millet bahçesinin adını “100. Yıl Atatürk Parkı” olarak değiştirdikleri ve tabela yaptırdıkları gerekçesiyle soruşturma açılmasına Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tepki gösterdi.

ADD’den yapılan açıklamada, “Atatürk’e, manevi şahsiyetine, Devrim ve İlkeleri’ne saldırılara göz yuman siyasi iktidar her geçen gün haddini biraz daha aşmaktadır. Sudan gerekçelerle ve büyük bir işgüzarlıkla soruşturma açılmasını kınıyoruz” denildi.

Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi adını belediye meclisi kararıyla '100. Yıl Atatürk Parkı ve Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi'' olarak değiştiren Fındıklı Belediye Başkanı CHP'li Ercüment Şahin Çervatoğlu ve 7 belediye meclis üyesine İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmıştı. Atatürkçü Düşünce Derneği, yaptığı yazılı açıklamayla soruşturma kararına tepki gösterdi.

Soruşturma açılmasının kınandığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Cumhuriyet karşıtlarını, şeriatçıları, ırkçıları koruyan, kollayan, buna karşın; Atatürk’ün adını her yerden silmek isteyen; Atatürk’e, manevi şahsiyetine, Devrim ve İlkeleri’ne saldırılara göz yuman siyasi iktidar her geçen gün haddini biraz daha aşmaktadır. İçişleri Bakanlığı’nın, Rize Fındıklı’daki Millet Parkı’na, Belediye Meclisi kararıyla “100.Yıl Atatürk Parkı” adının verilmesine, sudan gerekçelerle ve büyük bir işgüzarlıkla soruşturma açmasını kınıyoruz.

Kendi iktidarını da Atatürk’ün Cumhuriyet Devrimi’ne borçlu olduğunu unutan siyasi iktidarın O’nun adını silme, unutturma çabası diğer politikaları gibi iflas edecektir. Milletimizin varlık nedeni Büyük Atatürk’ün adını yaşatma mücadelesi verdiği için, siyasi iktidarın zulmüne uğrayan Rize Fındıklı Belediye Başkanı Sayın Ercüment Şahin CERVATOĞLU ve Belediye Meclis Üyeleri’nin yanındayız. Onları yürekten kutluyoruz.

Zulme ve hukuk dışı baskılara hep birlikte direneceğiz. Kazanacağız…”

TIKLAYIN - Millet bahçesinin adını "100. Yıl Atatürk Parkı" olarak değiştiren CHP'li belediyeye soruşturma