Dünya

Londra'da uçağın üzerine çıkan aktivistten 'iklim protestosu'

Görme bozukluğundan ötürü uçağa öncelikli biniş hakkına sahip olan Brown, uçağın üzerine çıkarak sosyal medya üzerinden tepkisini yayınladı

10 Ekim 2019 18:14

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen protestolar kapsamında bir 'Yok Oluş İsyanı' (Extinction Rebellion) aktivisti, British Airways'e ait uçağın üstüne tırmanarak sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayın açtı. James Brown isimli aktivist, uçağın üzerine yatarak bir süre daha protestosuna devam etti. 

Olay, Londra'da bulunan London City Havalimanı'nda meydana geldi. Yerel medyada yer alan habere göre, Brown, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a gitmek için uçuş rezervasyonu yaptı. Uçuşu için havalimanına gelen ve görme bozukluğundan dolayı uçağa ilk binme hakkına sahip olan Brown, merdivenlerden uçağa çıktığı sırada kapının üzerinden uçağın üstüne tırmandı. Bunun ardından uçağın üzerine oturan Brown, sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayın yaptı. Bir süre canlı yayına devam eden Brown, daha sonra uçağın üstünde yatarak protestosuna bu şekilde devam etti. Brown daha sonra itfaiye ekipleri tarafından, bulunduğu yerden aşağı indirildi.

"Hükümetin eylemsizliğini protesto ediyoruz"

Brown uçağın üstünden açtığı canlı yayında, "Bu tamamıyla iklimle ve ekolojik krizle ilgili. Hükümetin iklim değişikliğine yönelik eylemsizliğini protesto ediyoruz. İklim için acil durum ilan edip, daha sonra hiçbir şey yapmıyorlar. Bunun bu şekilde devam etmesine izin veremeyiz. Bu yaptığım şey çocuklarım için, herkesin çocukları için" ifadelerini kullandı.

Brown'ın protestosu boyunca diğer yolcular, terminalde bekletildi. Şahıs aşağı indirildikten sonra uçağa binişleri sağlandı. (DHA)