Gündem

"Kayseri Türkiye’nin Pensilvanya’sıdır" diyen Mehmet Metiner'e belediye başkanından tepki: Haddin değil!

05 Ekim 2019 13:29

AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Amerika’da Pensilvanya Türkiye için ne ifade ediyorsa Kayseri de bu manada Türkiye’nin Pensilvanyasıdır” diyen eski AKP milletvekili ve Star gazetesi yazarı Mehmet Metiner'e tepki gösterdi. Büyükkılıç, "Bu tür açıklamaları ciddiye de almayız, üzerimize de almayız. Dışarıdan gelip ahkam keserek bu şehri sıkıntıya sokacak sözleri sarf etmeye hiç kimsenin hakkı da yok, haddi de değil" dedi.
 
Mehmet Metiner, Kayseri’de yayın yapan Kent Türk Televizyonu’nun canlı yayınında “Açık söylüyorum Kayseri Türkiye’nin Pensilvanya’sıdır. Amerika’da Pensilvanya Türkiye için ne ifade ediyorsa işte Kayseri’de bu manada Türkiye’nin Pensilvanya’sıdır. O nedenle burada verilen mücadele çok önemlidir” demişti.
 
Eeleştiriler üzerine bugün (5 Ekim 2019) "Kayseri mi Pensilvanya mı?" başlıklı bir yazı kaleme alan Metiner, "Bu manada” lafımın farkını bilmeden söylediklerimden asla murad etmediğim manalar çıkartanlar önce ne dediğime bir baksınlar. Benimkisi bir benzetme üzerinden Kayseri’mizdeki köklü FETÖ yapılanmasına dikkat çekme amacı taşıyan bir ifadeydi sadece. Benzetmenin doğruluğu-yanlışlığı tartışılabilir. Ama niyetimin ne olduğu besbelli iken benim Kayseri’ye hakaret ettiğim iddiasını yayanlara herkes dikkat etmeli diyorum" ifadelerini kullandı.
 
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı: 

Kayseri'ye zarar vermenin kimsenin hakkı da haddi de olmadığını vurgulayan AKP'li Büyükkılıç, şunları söyledi:

"Kayseri ticaret ve sanayinin merkezi. Ay Yıldızlı Türk Bayrağına, vatanına, milletine, devletine, inancına, tarihine, kültürüne bağlı insanların olduğu Anadolu'nun güzide şehri. Bu tür açıklamaları ciddiye de almayız, üzerimize de almayız. Dışarıdan gelip ahkam keserek bu şehri sıkıntıya sokacak sözleri sarf etmeye hiç kimsenin hakkı da yok, haddi de değil. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi FETÖ terör örgütü Kayseri'mizin hayırseverliğini, iyi niyetini istismar etmek suretiyle bazı çalışmalarda bulunmuş olabilir. Devletimizin gücü yamuk ve yanlış olanları temizlemeye ve onları yargıya teslim etmeye yeter. Nitekim öyle olmuştur. Yanlış yapanlarla ilgili her türlü uygulamalar yapılmıştır. Hal böyle iken Kayseri'nin ticaretini, sanayisini ve burada yatırım yapanların yatırımını gölgeleyecek açıklamalar yapmak kimseye bir şey kazandırmaz. Bu tür açıklamalara pirim vermek de kimseye bir şey kazandırmaz. Hep beraber bu şehrimize sahip çıkacağız. Biz şehrimizi seviyoruz. Şehrimizin, insanımızın, Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin sevdalısıyız."