Gündem

Kaşıkçı davasına şerh düşmesinin ardından Kahramanmaraş’a atanan hâkim: Yıllık izin talebim reddedildi, emekliye ayrılıyorum

22 Haziran 2022 08:08

Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin dava dosyasının Suudi Arabistan'a gönderilmesine şerh düşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir, Kahramanmaraş’a atanmasının kendisine bildirilmediğini söyledi. Yıllık izin istediğini ancak kabul edilmediğini söyleyen Demir, "Ayrılıp gitmemi istediler gibi geldi bana. Bende biraz önce emeklilik dilekçemi verdim. Emekliye ayrılıyorum” dedi.

Karar yazarı Elif Çakır’a konuşan Demir, atamayı neden normal bulmadığını şöyle açıkladı:

“Normal değil çünkü haberim yoktu. HSK son yıllarda kararnameye girecek hakim ve savcılara telefon mesajı yoluyla ‘kararnamedesiniz’ diye haber veriyordu. Eskiden haber vermiyordu, yargıçlar kararname açıklandığında öğreniyordu. Bu büyük bir sorundu. Bütün planınızı yaşadığınız şehre göre yapıyorsunuz ve bütün planınız bir anda bozuluyor. HSK buna böyle bir çözüm bulmuştu. Dolayısıyla başka bir şehre atanacak olan hâkim ve savcıların önceden haberi oluyor, kararname ile öğrenmiyor.”

HSK kararname hazırlıklarına başladığı tarihten itibaren, yani 4-5 ay önce haber verir. Bu başka şehirlere atanacak olanlara ‘şimdiden hazırlıklarınızı yapın’ demektir. Tayin talebinde bulunacaklar için gitmek istedikleri yer sorulur. Benim bir talebim yoktu. Bana ‘kararnamedesiniz’ haberi de verilmedi.

Mutlaka bölgede istihdam edileceksiniz diye bir şey yok elbette. Ama bizim bir garantimiz de yok maalesef. Özlük haklarımızda ‘hangi kararı verirsen ver, başına bir şey gelmeyecek’ ilkesinin bulunması lazım. Yargıçlar endişe taşımaması lazım ama bir endişe içinde olduklarını genel olarak görüyoruz. Böyle bir ilkenin olması gerekiyor.”

“Yargıda Birlik Platformu, sembolik varlığını koruyor ama işlevi yok”

Yargıda Birlik Platformu içinde yer aldığını belirten Demir, “Yargıda Birlik Platformu cemaatin HSK içindeki yapılanmasını dağıtma noktasında işlevsel bir rol oynadı. Ama sonrasında HSK’nın elinden bazı yetkiler alındı. YBP buna ses çıkartması gerekiyordu. O dönemde üzerlerine düşen görevi yerine getirmediler diye düşünüyorum. YBP orada duruyor, sembolik varlığını koruyor ama işlevleri yok. Bütün sorun yürütmenin elinin ayağının HSK’ya uzanmış olması, buna ses çıkartılmalıydı, itiraz edilmeliydi” diye konuştu.

Demir, yargının durumuyla ilgili olarak da, “Ülkenin genel yapısından ayrı durum söz konusu değil. Hakim ve savcılarda sonuçta bu ülkenin insanları. Toplumun genel durumunun bir yansıması söz konusu” diye konuştu.

“Daha sağlıklı bir karar verebilmek, ailemle istişare edebilmek için yıllık izne ayrılmayı düşünmüştüm. Ve Kurul’dan yıllık iznimi talep etmiştim. Bugün cevap geldi, yıllık izin talebim kabul edilmedi” diyen Demir, “Ayrılıp gitmemi istediler gibi geldi bana. Bende biraz önce emeklilik dilekçemi verdim. Emekliye ayrılıyorum” dedi.


TIKLAYIN - Kaşıkçı davasına şerh düşmesinin ardından Kahramanmaraş’a atanan hâkim: Mesleği bırakacağım

TIKLAYIN - Yargıda “seçim” ve “yeni dönem” kararnamesi: Gözler yeni kurullarda

TIKLAYIN - 5 bin 426 hakim ve savcının görev yeri değişti: Gezi davasının muhalif hakimi Turhal’a atandı, ilk kez başörtülü bir kadın il başsavcısı oldu