Kültür-Sanat

Karşılaşmalar: Merkezkaç Sanat Kolektifi’nden Diyarbakır Suriçi’nde sergi

Suriçi’nde bir evde 19-26 Eylül günleri arasında yapılacak sergi Mardin ve İstanbul’a da taşınacak

13 Eylül 2019 14:24

Rojin Akın

Merkezkaç Sanat Kolektifi’nin “Karşılaşmalar” başlığını taşıyan sergisi 19-26 Eylül günleri arasında Diyarbakır Suriçi’ndeki bir evde sanat izleyicileri ile buluşacak.

Sanat dünyasının “merkez” addedilen konumları dışında var olma imkânlarını tartışan Merkezkaç Sanat Kolektifi’nin girişimiyle gerçekleşen sergi için UNESCO Dünya mirası listesine girmesinin ardından çatışma ve yıkımlarla gündeme gelen Diyarbakır Suriçi özellikle tercih edildi.

“Karşılaşmalar” günlük hayatları Diyarbakır, Mardin, Batman gibi kentlerde geçmekle beraber uluslararası sanat gündemine yönelik söz üretmek isteyen bir grup sanatçının mart ayından bu yana sürdürdüğü hazırlıkların bir sonucu. Sergide yer alan sanatçılar “karşılaşmalarına” sanat izleyicilerinin tanıklığını ve etkileşimini de katmayı hedefliyor.

Alternatif bir buluşma olabilmeyi amaçlayan “Karşılaşmalar” atölye ve söyleşileri de içeren bir programla, 8 ayrı alt grubun çalışmalarını sergiliyor. Sergi kapsamında Remzi Sever, Sinem Yaşar, Eylem Kaya, Ömer Aydın; Uğur Orhan, Revan Yaşar, Rojda Serin, Dilan Eroğlu; M. Ali Boran, Mizgin Uçar, Hasan Atılgan; Berat Işık, Fatoş Güneri; Hêlîn, Serhat Özcan, Berçem Yıldırım ; Murat Gök, Eren Kara, İbrahim Yamaç; Barış Seyitvan, Mehmet Yazıgan; Şefik Özcan, Büşra Dilek ve Şilan Doğan’ın çalışmaları görülebilir.

Derya Yücel’in 16-19 Eylül günleri arasında gerçekleşecek “Sergileme Biçimleri Atölyesi” ile de desteklenen “Karşılaşmalar” Lalabey Mahallesi Ana Sokak’ta Meryem Ana Kilisesi’ne komşu bir evde konuklarını bekliyor.

18 Ekimde Mardin’e taşınacak sergi, kasım ayında yapılacak bir söyleşi ve sergi ile İstanbul’daki sanat izleyicileriyle de buluşacak.