Bilim / Teknoloji

Instagram'ın algoritması baştan aşağı değişiyor

02 Mayıs 2024 16:40

Sosyal medya devi Instagram, platformda daha fazla orijinal içeriğin yayınlanması için harekete geçti. Sosyal medya devi, bu amaç uğruna tüm algoritmasını değiştirmeye hazırlanıyor.

Chip dergisinin haberine göre, Instagram'da başkalarının içeriklerini yeniden yayınlayarak büyük kitlelere ulaşabilen ve "toplayıcı" ismi verilen çok sayıda hesap bulunuyor. Ancak bunların varlığı Instagram'ın pek hoşuna gitmiyor ve toplayıcılar yerine orijinal içerik üretenlerin ödüllendirilmesi üzerine yeni bir algoritma yayına giriyor.

Instagram'ın planına göre, orijinal içerikler üreten yayıncıların Reels videoları, çok daha fazla görüntülenmeye ulaşacak ve daha fazla öne çıkarılacak. Bunun yanında toplayıcı hesaplar da daha az gösterimle cezalandırılacak. Bu sayede hesap sahipleri orijinal içerik üretmeye teşvik edilmiş olacak. Elbette yeni algoritmanın sonucunda, yakın zamanda Instagram için orijinal prodüksiyonlar, orijinal fikirler daha fazla dikkat çekecek. Takipçilerin de bundan daha fazla keyif alması kaçınılmaz.

Kısacası Instagram, akıllıca bir hamleyle, artık yaratıcılığı ödüllendirip küçük hesapların keşfedilmesini kolaylaştırarak daha zengin içeriğe sahip bir sosyal medya platformu imajı oluşturmaya odaklanacak.