Politika

Hüseyin Baş, Fatih Erbakan'a ve iktidara sordu: İsrail ile askeri anlaşma yapan, İsrail ile istihbarat anlaşması yapan, İsrail ile su anlaşması yapan kimdi?

25 Mart 2024 13:00

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, hem Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’a hem de iktidara Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığı döneminde İsrail ile yapılan anlaşmaları hatırlattı. Fatih Erbakan’ın AKP iktidarını Filistin üzerinden eleştirmesine dikkati çeken Baş, ''Senin baban değil miydi İsrail ile askeri anlaşma yapan, İsrail ile istihbarat anlaşması yapan, İsrail ile su anlaşması yapan? Bu anlaşmalara 'Tabu yıkan anlaşmalar' diyen senin baban değil miydi? Bunu diyecek hükümet ama diyemiyor. Niye? Çünkü kendileri de o babanın evladı'' dedi.

BTP lideri Hüseyin Baş, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nın Bayrampaşa’da düzenlediği iftara katıldı. İftarın ardından partililere hitap eden BTP lideri, seçim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Baş,  İsrail’in Gazze’de 7 Ekim’den bu yana devam eden katliamlarına dikkati çekti ve bu konuda iktidarın tavrını ve Filistin konusunun seçim malzemesi olarak kullanılmasını eleştirdi.

Konuşmasında isim vermeden Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın, iktidarı Filistin üzerinden eleştirmesine değinen Baş, hem Fatih Erbakan’a hem de iktidara, Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığı döneminde İsrail ile yapılan anlaşmaları hatırlattı. Baş, şunları söyledi:

''Şimdi bir tanesi çıktı, iktidarın oylarını bölüyormuş! Bütün siyasetini Filistin'in üzerine inşa etti. Hatta son günlerde çok popüler oldu, bir bilgi vermiş ve demiş ki; 'Mescid-i Aksa'nın etrafına dolandırılan dikenli tel, Türkiye'den gidiyor.' Yani ‘Bu hükümet İsrail ile iş birliği içinde’ demek istiyor. Dolayısıyla hükümetin eli ayağı birbirine dolandı, ‘Biz ne cevap vereceğiz şimdi’ diye. Vereceğiniz cevap belli: ‘Senin baban değil miydi İsrail ile 20 tane gizli anlaşma yapan?’ diyeceksiniz. Diyeceksiniz ki, 'Senin baban değil miydi İsrail ile askeri anlaşma yapan, İsrail ile istihbarat anlaşması yapan, İsrail ile su anlaşması yapan?  Bu anlaşmalara 'Tabu yıkan anlaşmalar' diyen senin baban değil miydi? Bunu diyecek hükümet ama diyemiyor. Niye? Çünkü kendileri de o babanın evladı. Yani şunu bilin arkadaşlar, siyaset ne yazık ki, sahteleşti.''