Gündem

Hüseyin Baş: Bir vaizler ülkeyi bu hale getirdi bir de bu caizler lobisi. İnşallah bu lobilerden de ülkemizi bir biz arındıracağız

21 Temmuz 2023 22:35

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, bugün Yalova’da; “Seçimden önce ‘Nas var, ayet var’ diyerek vatandaşımızı manipüle eden, kandıran, her türlü limana istediği an demirleten iktidar en son ayeti faiz indirmede bırakmışken şimdi faizi yükselttiler. Öyle bir ülke olduk ki faizi indirmek de caiz, faizi yükseltmek de caiz… Dedim ki, bu olsa olsa 'caiz lobisi' olur. Bir vaizler ülkeyi bu hale getirdi bir de bu caizler lobisi. İnşallah bu lobilerden de ülkemizi bir biz arındıracağız” diye konuştu.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, bugün Yalova’da partisinin üyeleri ile bir araya geldi. BTP Yalova İl Başkanı Yüksel Durak’ın ev sahipliğinde düzenlenen programda konuşan Baş, partisinin yerel seçim stratejisi üzerine açıklamalar yaptı.

Baş, şunları söyledi:

“Türkiye’deki sorun anayasaya siyasetin uymaması”

“2010 yılında Türkiye’de bir Anayasa referandumu yapıldı. Bu referandumla birlikte Türkiye’de hukuku, iktidarın eline teslime ettiler. Akabinde 2017 yılında Türkiye’de bir referandum daha yapıldı ve Türkiye’nin yönetim biçimini, yönetim sistemini tek bir adama emanet ettiler. Şimdi yeni bir Anayasa değişikliği diyorlar. Türkiye'de Anayasa maddeleriyle ilgili hiçbir sorun yok. Türkiye’deki sorun Anayasa'ya siyasetin uymaması. Mesela Anayasamız ‘Din eğitimini devlet verir’ diyor. Bunu niye yazmışlar Anayasa'ya? Türkiye, geçmişten o kadar şerbetli bir ülke ki din eğitimini eğer siz birilerinin eline bırakırsanız o artık İslam olmaktan çıkıyor, Ahmet'in dini, Mehmet'in dini oluyor... Buna karşılık Anayasa'da, ‘Din eğitimini devlet verir’ yazılmış. Bu maddede mahsurlu gördüğün herhangi bir şey var mı? Yok. Peki bu madde bugün bu ülkede uygulanıyor mu? Hayır. Demek ki ülkemizdeki sorun, Anayasa maddeleri değil. Sorun bu maddelere siyasetin, hükümetin, iktidarın uymaması. Biz Yalova’dan bir çağrı yapıyoruz bütün siyasilere; Anayasa'ya gelin, Anayasa'nın limanına gelin, Anayasa'yı hazmedin, Bakın böyle yaparsanız ülkenin hiçbir sorunu kalmayacak.

“Türkiye üniter yapısını kaybetmekle karşı karşıya”

Bir ülke yeni anayasa yapamaz mı? Yapabilir. Bir ülkenin anayasası değişmez mi? Değişebilir. Bunu kutsal metinlerle karıştırmayın. Bu insan yapımı bir şey. Bu Anayasa'yı da biz yaptık; yenisini de yapabiliriz. Ancak yeni bir anayasa yapmaktaki maksadınız ne? Sorguladığımız mesele budur. Türkiye üniter yapısını kaybetmekle karşı karşıya. Türkiye her anlamda birliğini, beraberliğini muhafaza etmekten her geçen gün uzaklaşıyor. Dolayısıyla Bağımsız Türkiye Partililere düşen Türkiye'deki birliği, beraberliği ve kardeşliği tesis etmektir.

Geçenlerde eski bir bakan, - nasıl bakan olmuş o da tartışmalı- kendisi benim de hemşerim olur, Mustafa Varank sosyal medyadan bana sataşmış. Bana, 'Utanmaz' demiş. Utanılması gereken bir iş yapıyormuşum. Neden? Babam parti genel başkanıymış, ben ondan parti almışım… Utanılacak şey, babasının genel başkanlık yaptığı partide genel başkanlık yapmak değildir. Utanılacak şey, vatanın ve milletin malını çarçur etmektir, devletin malını başkalarına, yabancıya, yandaşa peşkeş çekmektir. Utanması gereken insanlar onlardır. Bizim utanacak hiçbir şeyimiz yok.

“Vaizler ülkeyi bu hale getirdi bir de bu caizler lobisi”

Güzel ülkemizde görüyorum ki sorun bir değil bin. Bir tarafta hayvancılık sorun, bir tarafta çiftçilik sorun, bir tarafta sanayi sorun, diğer bir tarafta tekstil sorun, diğer bir tarafta esnaf sorun... Ülkenin her tarafında eğitim sorun. Sorun bir değil bin ama çözüm de bin değil bir. Aklı başında, vatanperver, başkası tarafından güdülmeyen, başka hiçbir hesabı olmayan, samimiyetle vatanı, milleti ve devleti için mücadele eden herhangi bir kadro bu ülkedeki bütün sorunları çözer. Bu herhangi bir kadro tanımına uyan Türkiye'de kaç tane kadro var? Bir tane kadro var, o da BTP kadrolarıdır. Sorun bin, çözüm de bir ve bunu biz çözeriz.

Seçimden önce ‘Nas var, ayet var’ diyerek vatandaşımızı manipüle eden, kandıran, her türlü limana istediği an demirleten iktidar en son ayeti faiz indirmede bırakmışken şimdi faizi yükselttiler. Öyle bir ülke olduk ki faizi indirmek de caiz, faizi yükseltmek de caiz… Dedim ki bu olsa olsa 'caiz lobisi' olur. Daha önce 'vaiz lobisi' dedim. Biliyorsunuz bir de eski niyeyse... Eski Ayasofya vaizi, hiç güncel Ayasofya vaizi görmüyoruz. Bir vaizler ülkeyi bu hale getirdi, bir de bu caizler lobisi. İnşallah bu lobilerden de ülkemizi bir biz arındıracağız.” (ANKA)