Ekonomi

Fabrikadan 2. el garantili araç dönemi geliyor

Renault Üst Yöneticisi Hakan Doğu, Türkiye'de ikinci el araçları yenileyerek, fabrika garantisiyle tekrar satışa çıkarmayı düşündüklerini belirtti

06 Haziran 2022 08:33

Pandemi ve çip krizi gibi unsurların etkisiyle maliyetlerde artış otomotiv sektöründe üretimi olumsuz etkiliyor.

Renault Group Türkiye Üst Yöneticisi Hakan Doğu, bu nedenlerle Türkiye'de yenilenmiş araç yani 'fabrika çıkışlı ikinci el' satma konusunu araştırdıklarını belirtti.

Doğu konuya ilişkin olarak "Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz. Fransa'da 'Refactory' dediğimiz sistem, araçları yenileyip yine fabrika garantisiyle tekrardan satmak anlamına geliyor. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Son aşamalara geldik, inşallah onu Türkiye'de lanse ederiz. Ancak şu andaki sıkıntı; ikinci elde araç bulunmuyor. Yani bu sistemi açtığınız zaman ikinci elde araç yoksa nasıl yenileyeceksiniz gibi bir sürü konular var. Açmak için doğru zaman mı değil mi onu düşünüyoruz ama planlarımızda var." şeklinde konuştu.

"Önümüzdeki zamanda hükümet yetkililerimizle vergi konusunu görüşeceğiz"

Araç bulunurluğunun sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde bir sorun olduğuna dikkati çeken Doğu, şunları kaydetti:

"Dünyanın çoğu yerinde ikinci elde araç bulunamıyor. Çünkü insanlar yeni araç alamıyor. Yeni araç alamayınca mecburen aracını tekrardan tamir ettirip daha uzun mesafede kullanmaya başlıyor. Özellikle Türkiye'ye bakarsanız; Türkiye demografisi çok yüksek bir ülke, milyonlarca öğrenci okuyor. Her sene Türkiye'de 500-600 bin insan evleniyor. Yani 500-600 bin insan evlendiği yerde en az 500-600 bin tane araba lazım zaten.

Dolayısıyla bu demografik gerçekler çerçevesinde Türkiye'de bizim her sene 1,5-2 milyon civarında araba satmamız lazım ki piyasayı tatmin edelim. Çünkü Türkiye'nin şu anda en büyük kanayan yarası, Türkiye'deki araç parkının yaklaşık dörtte birinin 20 yaş üzerindeki araçlardan oluşması... Önümüzdeki zamanda hükümet ve devlet yetkililerimizle çalışıp sektör olarak, vergi politikalarının özellikle giriş seviyesindeki araçlar için daha ulaşılabilir hale getirilmesine birlikte çalışacağız. Bunu başarmamız gerekiyor." (AA)