Dünya

Ergenliğini erkek olarak geçirmiş trans atletler yüzmede kadınlar kategorisinde yarışamayacak

Yeni düzenleme kapsamında Amerikalı yüzücü Lia Thomas, Olimpiyatlar’da kadınlar kategorisinde yarışamayacak

20 Haziran 2022 11:44

Su sporları alanında uluslararası rekabeti yöneten FINA, ergelik dönemini erkek olarak geçirmiş trans atletlerin kadınlar kategorisinde yarışmasını yasakladı.

BBC’de yer alan habere göre, Fina cinsiyet kimliği doğdukları cinsiyetten farklı olan yüzücüler için yarışmalarda “açık kategori” açılacağını duyurdu.

152 Fina üyesi arasında yüzde 71 destek gören yeni düzenleme, trans atletler için “tam kapsayıcılığa ilk adım” olarak nitelendirildi.

34 sayfalık düzenleme belgesinde, ergenlik sürecini erkek olarak geçirmiş, fiziksel gelişimi bu şekilde ilerlemiş trans atletlerin kadınlar kategorisinde yarışamayacağı, ancak ergenlik sürecini erkek olarak geçirmeyen trans atletlerin kadınlar kategorisinde yarışabileceği belirtildi.

Fina Başkanı Husain al-Musallam, “Sporcularımızın yarışma haklarını korumalıyız, ancak yarışmalarımızda, özellikle Fina yarışmalarında kadınlar kategorisi başta olmak üzere, rekabetçi adaleti de korumalıyız” dedi. 

Yeni düzenleme kapsamında Amerikalı yüzücü Lia Thomas, Olimpiyatlar’da kadınlar kategorisinde yarışamayacak. Thomas’ın ABD’de NCAA yarışmasını kazanmasının ardından tartışmalar başlamıştı.