Kültür-Sanat

Efeler Belediyesi'nden ekolojik sorunlara sinemayla farkındalık: 'Çevre Film Günleri'

Çok sayıda konuğun katılımıyla gerçekleşen gala gecesine Kemal Kılıçdaroğlu da bir telegraf göndererek desteğini gösterdi

12 Ekim 2019 09:37

Efeler Belediyesi’nin bölgede yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği 'Çevre Film Günleri', Forum Aydın’da yapılan gala gecesi ile başladı. Açılışta konuşan Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, "Bu jeotermallerin bizim hayatımıza, çevremize yapmış oldukları zararların ne boyutta olduğu konusunda duyarlı olmamız gerektiğini düşündük. Bunun için en etkili yol olan sanatın öne geçmesini düşündük. Sinemanın gösterisi insanlarımızı çok daha iyi bilgilendirir diye düşündük" dedi.

Beş gün sürecek Film Günleri’nde 14'ü yabancı ve Türk yönetmenin filmi ile bölgedeki çevre sorunlarının işlendiği 9 kısa film ve daha önce çevre konusunda çekilen 16 film ücretsiz olarak seyirciye sunulmaya başladı. 

Efeler Belediye Başkanı Atay ve eşi Güneş Atay’ın ev sahipliği yaptığı galaya, filmlerin yapımcıları, yönetmenleri ile çok sayıda konuk katıldı. Gala Gecesi’ne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir telgraf göndererek başarı dileklerini iletti. İlk gösterimlere filmlerin çekildiği bölgede çevre sorunu yaşamakta olan Efeler'e bağlı Kızılcaköylü, Yılmazköylü ve Muslucalı izleyiciler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı Atay, bölgede yaşanan çevre sorunlarını sanatın gücü ve sinemanın dili ile topluma etkili biçimde aktarmak istediklerini belirtirken, şunları söyledi:

“Seçildikten sonra verdiğimiz sözleri yerine getirebilmek için, çok kısa sürede bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündüm. Öncelikle hepimizin çevre ile ilgili sorunun olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Bunun için öncelikle bilinçlenmemiz ve bilgilenmemiz gerekiyor. Bu jeotermallerin bizim hayatımıza, çevremize yapmış oldukları zararların ne boyutta olduğu konusunda duyarlı olmamız gerektiğini düşündük. Bunun için en etkili yol olan sanatın öne geçmesini düşündük. Sinemanın gösterisi insanlarımızı çok daha iyi bilgilendirir diye düşündük ve söz verdiğimiz gibi jeotermallerin çevreye ve insana etkileri konusunda bu kısa film etkinliğini gerçekleştirdik.”

Çevre köylere ithaf

Başkan Atay, bu projenin yapımında emek veren Tahsin İşbilen’e teşekkür ederek, “Bunu yaparken inanın zorlanmadık. Tahsin İşbilen arkadaşımız, bunu programladı, Kültür İşleri Müdürümüz ve Sağlık İşleri Müdürümüz ile gerçekleştirdiler. Bu üç kişinin bu etkinliğin gerçekleşmesinde çok büyük etki ve emekleri var onun için üçüne de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gala gecesinde Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden ile Başkan Atay tarafından yönetmenlere 'Plaket ve Katılım Sertifikası' takdim edildi. Yabancı ve Türk yönetmenler, Efeler’de bu projede olmaktan mutluluk duyduklarını belirtirken, çektikleri filmlerle bölgedeki çevre sorunlarının bitmesi katkı sağlamak istediklerini belirttiler. Bazı yönetmenler filmlerini çevre köylerde yaşayan halka ithaf ettiler. 

Dört günde 8 seans gösterim

‘Çevre Film Günleri’nde Rusya’dan Addis Gadzhiev, Almanya’dan Friederike Lorenz, Yunanistan’dan Maria Gediki Yunanistan’dan Sofia Kallvourtzi ile İran’dan Mirabbas Khosravinezhad’ın Efeler’de çektikleri filmler gösterilecek.

Türk yönetmenler Batuhan Köksal, Canberk Günay, Efe Önal, Emre Doğan, Işıl Türkfiliz, Kadri Özcan, Kubilay Aksun, Murat Yüksel ve Teoman Güneş’in Efeler bölgesinde çektikleri filmleri de halk ve sanatseverler ücretsiz izleme imkânı bulacak.

Gösterimler 12-15 Ekim tarihlerinde 4 gün süreyle Efeler Belediyesi’nin Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu yapılacak. (İHA)