Kültür-Sanat

Dünyanın öbür ucunda bir korsan: Francis Drake | İtalyan Kültür Merkezi'nden ücretsiz tarih dersleri serisi

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin düzenlediği tarih dersleri serisi 'Dünyanın Sınırları', 'Francis Drake, Dünyanın Öbür Ucunda Bir Korsan' başlıklı dördüncü etkinlikle devam ediyor!

12 Mayıs 2024 13:04

T24 Kültür Sanat

16 Mayıs Perşembe akşamı 19.00’da Beyoğlu’ndaki İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlikte akademisyen David Salomoni, Avrupa tarihinin en etkileyici figürlerinden korsan Francis Drake’in hikâyesini anlatırken 16. yüzyılda yaşanan radikal ve travmatik değişimlere de değinecek.

İtalya’nın önemli yayınevlerinden Laterza tarafından hazırlanan 'Tarih Dersleri' serisini İtalyan Lisesi işbirliğiyle Türkiye’ye getiren İtalyan Kültür Merkezi, yaz dönemi dışında her ay, uzman akademisyenlerin sunumlarıyla insanların tarih boyunca çizdiği sınırların masaya yatırıldığı konuşmalara ev sahipliği yapıyor. Tarih meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği konferanslara katılım herkese açık ve ücretsiz.Türkiye’den ve İtalya’dan uzman akademisyenler konuk oluyor

Toplam sekiz konferansın yer aldığı 'Dünyanın Sınırları' başlıklı Tarih Dersleri serisi kapsamında yıl boyunca Beyoğlu’ndaki tarihi Casa d’Italia binasında yer alan İtalyan Kültür Merkezi’nin Tiyatro Salonu’nda yaz dönemi hariç her ay bir konuşma gerçekleşiyor.

Mısır’dan Yunan ve Roma dönemlerine, Orta Çağ’dan çağdaş döneme kadar insanların çizdiği sınırların ele alındığı konuşmalara, Türkiye’den ve İtalya’dan uzman akademisyenler konuk oluyor.

Katılımcılara geçmiş olaylar, kişilikler ve medeniyetler konusunda geniş bir perspektif sunmayı hedefleyen seri, tarihi derinlemesine anlama ve günümüz dünyasıyla yeniden bağlantı kurmayı amaçlayan güncel tarihsel analizlere dayanıyor.

2024’te 700. ölüm yıl dönümü olan Marco Polo gibi dünya ve İtalya tarihinde tanınmış figürlere de odaklanan seride temel olarak, sınır kavramının tarihsel ve kültürel olarak reddedildiği, farklı ve özgün yolları ele alınıyor.

Siena Yabancılar Üniversitesi’nde ders veren akademisyen David Salomoni, radikal ve travmatik değişimlerin yaşandığı; Avrupa’nın Amerika, Asya ve Afrika gibi yeni kıtalara yayılmasıyla baş döndürücü zorluklara sahne olan 16. yüzyılı, korsan Francis Drake’in hikâyesi üzerinden ele alacak.

Köle tüccarı, Kraliçe I. Elizabeth’in hizmetinde savaşçı, ateşli Protestan vaiz, kâşif, bilimadamı ve coğrafyacı olarak Avrupa tarihinin en etkileyici figürleri arasında yer alan korsan Francis Drake’in öyküsü, katılımcılara tarihin içinde ve sınırlarda gezinen bir yolculuk sunacak.