Gündem

Cumhuriyet yazarı Pehlivan: Halen 'casusluktan' yargılanan bir savcı, Ankara’daki bir üst mahkemeye üstelik hâkim olarak terfi ettirildi

22 Haziran 2022 11:31

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan,  FETÖ’nün Selam Tevhid soruşturmasında kumpas kurmasına yönelik davada sanık olan ve “siyasi ve askeri casusluk” ile “devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklama" suçlarından yargılanan savcı Murat İnam'ın Ankara’daki istinaf mahkemesinin hâkimi olduğunu yazdı. Pehlivan, "Halen 'casusluktan' yargılanan bir savcı, Ankara’daki bir üst mahkemeye üstelik hâkim olarak terfi ettirildi" dedi.

Pehlivan yazısında, "Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nın Murat İnam’ın FETÖ ile bağlantılı olduğuna dair iz ve emarelerin bulunduğuna ilişkin yazısı, mahkûmiyeti için yeterli görülmedi. İnam’ın FETÖ’nün kumpas kurması için teknik takip istemesi de önemsenmedi. Keza onun savcı olarak kalmasını sağlayanların Fethullahçı HSK üyesi olması da dikkate alınmadı. Zaten kardeşinin örgüt kurumlarında görev alması da “suçun şahsiliği prensibine” aykırıydı. Ve nihayetinde geçen yıl, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Murat İnam’ın FETÖ üyeliği dahil bazı suçlamalardan beraatına hükmetti." ifadesini kullandı. 

Pehlivan şunları kaydetti:

“Bazı” diyorum, zira iki suçlamayı ayırdı Yargıtay: “Siyasi ve askeri casusluk” ile “devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklama.”

Yargıtay “Savcı Murat İnam’ı bu iki suçlamadan yargılamaya devam edeceğim” dedi özetle. Öyle de oldu. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ndeki son duruşma 11 Mayıs’ta görüldü. Ama Murat İnam katılmadı. Aradan bir ay geçti. İnam Malatya’da savcıyken Ankara’daki istinaf mahkemesinin hâkimi oldu. Yani, halen “casusluktan” yargılanan bir savcı, Ankara’daki bir üst mahkemeye üstelik hâkim olarak terfi ettirildi.Yani, halen “casusluktan” yargılanan Murat İnam belki de “casusluk” davalarında karar verici olacak.  Yani, iddianameye göre “casus” ihtimal ki iddianameye göre “casusları” yargılayacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Gezi davası kararını eleştirenler hakkında “Beklentiye göre karar verdiği zaman ‘Ankara’da hâkimler ve mahkemeler var’ demek hukuk devleti ile bağdaşmaz” demişti. Ah işte, o Gezi davasında Osman Kavala için iki yıl “casusluktan” tutuklu kaldıktan sonra “Meğer casus değilmiş” denilmişti. İnam ise tutuksuzdu. Öyle ya, casus var, casus var!"