Ekonomi

CHP'nin ekonomi kurmayları Şimşek'e gidiyor: Gündemde yeni vergi paketi, asgari ücret, emekli aylıkları ve enflasyon var

Karatepe, görüşmede hükümetin ekonomik politikalarına eleştiriler getireceğini ve asgari ücretin enflasyon oranında artırılması gerektiğini vurgulayacak

Yalçın Karatepe (solda) / Mehmet Şimşek

24 Haziran 2024 00:00

Güncelleme: 23 Haziran 2024 23:55

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ile birlikte CHP'nin ekonomi kurmayları, pazartesi sabahı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile beklenen görüşmeyi gerçekleştirecek. 

Edinilen bilgiye göre, Yalçın Karatepe ve beraberindeki ekonomi kurmayları, saat 10.00'da Hazine ve Maliye Bakanlığında Bakan Şimşek ile bir araya gelecek. Karatepe görüşmede, vergide adalet talebi, asgari ücret ile en düşük emekli maaşında iyileştirme önerilerini ifade edecek.

Vergi reformu için rapor hazırladı

CHP heyeti ziyaret öncesi, Şimşek ile görüşmede ele alınacak konuları masaya yatırdı.

Heyet, halihazırda hükümetin çalıştığı vergi paketi için önerilerin yer aldığı bir rapor hazırladı. CHP’li kurmaylar ayrıca acil önlem alınması gereken konular olarak nitelendirdiği başlıkları da Hazine ve Maliye Bakanı’na sunacak.

Son günlerde tartışma konusu olan ve TBMM'ye kanun teklifi olarak sunulması beklenen yeni vergi paketinin gündeme gelmesinin beklendiği görüşmede, ayrıca kamu-özel iş birliklerinin ve alım garantili projelerin bütçeye oluşturduğu yük dile getirilecek.

İki ismin ayrıca TBMM adına hesap denetimi yapmakla sorumlu Sayıştay'ın kamu işletmelerindeki etkinliğini yeniden sağlaması konusunda da fikir alışverişinde bulunması bekleniyor.

Erdoğan'ın iade-i ziyaretiyle gündeme geldi

Söz konusu ziyaret, Cumhurbaşkanı ve AKP Geneş Başkanı Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e 11 Haziran'da gerçekleştirdiği iade-i ziyarette gündeme geldi. Özel ve Erdoğan arasındaki görüşmede, CHP'nin ekonomiye lişkin eleştiri ve önerileri, Erdoğan'ın önerisi üzerine CHP'nin ekonomi kurmaylarının Bakan Şimşek'le görüşme yapabileceği şeklinde netleştirildi.  

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe de yaklaşan görüşmesinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gündeme getireceği başlıkları açıkladı. Görüşmenin ana gündem maddeleri arasında asgari ücret ve emekli aylıklarına yapılacak zamlar, tarımsal desteklerin artırılması, TÜİK verileri, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri ve Varlık Fonu yer alıyor.

Karatepe, görüşmede hükümetin ekonomik politikalarına eleştiriler getireceğini ve asgari ücretin enflasyon oranında artırılması gerektiğini vurgulayacak. Ayrıca, emekli maaşlarının enflasyon oranının üzerinde artırılması gerektiğini savunacak. CHP'li vekil, vergi adaleti konusunda da önerilerde bulunarak, vergi gelirlerinin büyük bir kısmının dolaylı vergilerden oluştuğunu ve bu durumun adil olmadığını belirtti.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, tarımsal desteklerin yetersiz kaldığına dikkat çeken Karatepe, bu konuda mevcut yasaların uygulanmadığını iddia etti. Ayrıca, TÜİK verilerinin güvenilirliği ve KÖİ projelerinin kamu üzerindeki yükü hakkında da eleştirilerde bulunacak.

Karatepe'nin ifadelerine göre, bu toplantının bir ekonomi programı hazırlığı anlamına gelmediğini, sadece yurttaşların sorunlarına çözüm bulmak amacı taşıdığını vurguladı.

TIKLAYIN - 18 yıl sonraki tarihi zirvede, Erdoğan'ın Özel'le iade-i ziyaretinin perde arkası

TIKLAYIN - AKP Sözcüsü Çelik'ten Erdoğan-Özel görüşmesi sonrası açıklama

TIKLAYIN - CHP'den Erdoğan-Özel görüşmesi sonrası ilk açıklama

TIKLAYIN - Bahçeli'den kritik açıklama: Sayın Cumhurbaşkanımız herkesle görüşebilir, mahsur fitnenin kamçılanması

TIKLAYIN - Erdoğan ve Özel'in bir sonraki görüşmesi belli oldu