Gündem

Bakan Yerlikaya: Suriyelilere yönelik provokatif eylemlerde 474 şahıs gözaltına alındı

Gözaltına alınanlardan 285’inin çeşitli suçlardan adli kaydı var

02 Temmuz 2024 13:30

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kayseri’de 7 yaşındaki bir çocuğun Suriye uyruklu bir kişi tarafından tacize uğradığı iddiasının ardından başlayan ve birçok ile yayılan şiddet olaylarına ilişkin bir açıklama yayımladı. Bakan, “provokatif eylemler” sonrası 474 kişinin gözaltına alındığını, bunların 285’inin çeşitli suçlardan adli kaydı olduğunu duyurdu.

Ali Yerliakya’nın açıklaması şöyle:

Kayseri’de meydana gelen çirkin olay sonrası ülkemiz genelinde bazı şehirlerimizde dün gece Suriyelilere yönelik provokatif eylemler gerçekleştirilmiştir.

Yasa dışı yollara başvurularak gerçekleştirilen provokatif eylemler sonrası 474 şahıs gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şahısların 285’inin çeşitli suçlardan (Göçmen kaçakçılığı, yaralama, uyuşturucu, yağma, hırsızlık, mala zarar verme, cinsel taciz, dolandırıcılık, parada sahtecilik, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma v.b.) adli kaydı olduğu tespit edilmiştir.

Kıymetli Vatandaşlarım; provokasyonlara gelmeyelim. İtidalli davranalım.  Hukuk dışı yollarla, insanlara, çevreye ve mallara zarar vererek suç işlemeyelim. Devletimiz güçlüdür. Devletimize ve Milletimize karşı bu komploları kuranlar hak ettikleri karşılığı göreceklerdir.


TIKLAYIN-7 yaşındaki çocuğa istismar iddiası Kayseri’yi karıştırdı: Suriyelilerin yoğun yaşadığı mahallede bazı dükkânlar ateşe verildi, 5 polis yaralandı

TIKLAYIN-Bakanlıktan Kayseri'de çocuğa istismar iddiasına ilişkin açıklama: Devlet korunmasına alındı