Gündem

Avukat Feyza Altun, hakim karşısına çıkıyor: Ülkede şeriat olmadığını Türkiye Cumhuriyeti savcı ve hakimlerine anlatmaya çalışacağım

16 Mayıs 2024 09:47

Şeriat karşıtı sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alınan ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılan avukat Feyza Altun, bugün Beykoz'da hakim karşısına çıkıyor. Feyza Altun hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmişti.

Avukat Feyza Altun, sosyal medya hesabından şeriat ile ilgili mesaj yazdı. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı, paylaşımların ardından "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Feyza Altun'un Beykoz'taki evinde arama yapıldı. Aramanın tamamlanmasının ardından Altun, gözatına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü.

TIKLAYIN - Feyza Altun'un gözaltına alınması Türkiye'de "şeriat" tartışmalarını nasıl alevlendirdi?

Savcılıkta ifadesi alınan Altun, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Feyza Altun yurt dışı çıkış yasağı ve haftada iki gün karakola imza atma şekildeki adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TIKLAYIN - Şeriat karşıtı açıklamaları nedeniyle gözaltına alınan Feyza Altun serbest bırakıldı

İddianamede, soruşturma kapsamında alınan ifadesine yer verilen Altun, söz konusu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul ederken, ancak şeriatın din olmadığını, siyasi bir rejim olduğunu, dini bir inanca hakaret etmediğini belirtti. Altun, üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

TIKLAYIN - Feyza Altun: Tam iki gece binlerce tweet'le beni kılıçtan geçirip cariye edeceğini söyleyen insanlarla mücadele ettim

Feyza Altun hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Hakkında dava açılan Altun'un, bugün saat 15:40’ta Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.

TIKLAYIN - Feyza Altun hakkında iddianame hazırlandı

Feyza Altun'dan açıklama

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Altun, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün sabah Cumhurbaşkanına hakaret, sonrasında öğlen şeriat davam var. Önce eleştirinin hakaret olmadığını sonra de ülkede şeriat olmadığını Türkiye Cumhuriyeti Savcı ve Hakimlerine anlatmaya çalışacağım. İki ayrı kombinim var gözünüz bende olsun."