Gündem

Antalya Havalimanı'nda skandal: Binlerce şüpheli bavul, kontrol edilmeden dünyanın farklı noktalarına gönderildi

22 Mart 2024 10:04

Antalya Havalimanı'nda, mevzuata aykırı bir şekilde güvenlik görevlilerine “Bazı bavullar kontrol edilmeyecek ancak evraklara kontrol edildi olarak işlenecek” talimatı verildi. Güvenlik kontrolünden geçmeyen binlerce şüpheli bagaj farklı ülkelere doğru yola çıkarken, bir güvenlik görevlisi, yaşananlara ilişkin ihbarda bulundu. Mevzuata aykırı davranışı soruşturan ve havalimanı yönetiminden bagaj kayıtlarını isteyen savcılık, "Arıza nedeniyle görüntüler silinmiş" yanıtını aldı.

Halk TV'den Mustafa Balcı'nın haberine göre; Fraport TAV Antalya Havalimanı’nda görevli güvenlik görevlilerinin bulunduğu WhatsApp grubuna iletilen mesajda, güvenlik şefi M. S.’nin talimatı doğrultusunda 10-11 Haziran 2023 tarihlerinde, 3’üncü güvenlik bölgesine gelen bagajlara kontrol işlemi yapılmayacağı ancak tutanaklara ‘kontrol edildi’ ibaresinin işleneceği söylendi.

'Kirli bagaj' için mevzuattaki talimat net

Mevzuata göre, tomografi cihazında şüpheli görünen uçak altı bagajları 2’inci aşamaya gönderilirken, bu aşamada da şüpheli olarak değerlendirmeleri halinde son aşamaya yollanıyor. Bu protokolde, 3'üncü güvenlik noktasına gelen bagajlar ‘kirli bagaj’ olarak değerlendiriliyor ve patlayıcı madde, uyuşturucu ya da kimyasal atık bulundurmaları ihtimalleri nedeniyle mutlaka elle kontrolün yapılması gerekiyor.

Bir güvenlik görevlisi ihbarda bulundu

Protokollerin bu kadar katı olmasına karşın, daha önce bir başka örneği görülmemiş şekilde güvenlik şefi M.S. tarafından vardiyada çalışan görevlilere “kontrol yapılmayacak” talimatı verildi. Havalimanının olağan akışına aykırı olan bu talimat, güvenlik görevlilerinin de şüphesini çekti. Durumu havalimanındaki emniyet güçlerine bildiren bazı çalışanlara, “Yetkililere e-mail atın” yanıtı verildi. Güvenlik görevlisi V. D. olaya ilişkin ihbarda bulundu.

Güvenlik görevlileri ihmali doğruladı

Atılan e-mail sonucunda Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu iddialara ilişkin “Görevi kötüye kullanma” suçlaması ile soruşturma başlattı. Çok sayıda güvenlik görevlisinin ifadeleri alındı. Güvenlik görevlileri, yetkili M. S. tarafından kendilerine “Bagajlara 3. ETD noktasında kontrol yapılmayacak ancak evraklara yapıldı gibi işlenecek” talimatının verildiğini doğruladı.

Talimatı veren şeften savunma: Yolcuların ve uçakların boş yere zaman kaybetmemesi için

Bu durum üzerine ifadesi alınan güvenlik şefi M. S., söz konusu talimatı kendisinin verdiğini kabul etti. 3’üncü seviye kontrol noktasına barkodu okunmamış olarak gelen bagajlara ETD yapılmaması talimatını “Yolcuların ve uçakların boş yere zaman kaybetmemesi için” verdiğini söyleyen M.S., havalimanında geçmişte buna benzer bir uygulamaya gidilmediğini doğruladı ve mevzuata aykırı işlem yaptığını itiraf etti.

O gü 20 bin bagaj geçti

Protokol gereği yapılması gereken güvenlik uygulamalarının, talimat nedeni ile es geçildiği saatlerde havalimanından 20 binin üzerinde uçak altı bagaj geçiş yaparak, dünyanın dört bir yanına gönderildi.
Karakol tutanaklarında ihlallerin açıkça ortaya konulmasının ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, havalimanından 10 Haziran 2023 gününe ait 08:30 ve 00:00 saatleri arasındaki bagaj kayıtlarını istedi.

Savcılığa 'Görüntüler silinmiş' yanıtı

Havalimanı yönetimi tarafından Savcılığa gönderilen yanıtta, Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki bagaj kayıt cihazlarının bazılarının olay günü istenilen saatlerde ‘teknik arıza’ nedeniyle kayıt yapamadığı, yapılan bazı kayıtların ise sonradan üzerine işleme yapıldığı için kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

Mevzuata oldukça aykırı yapılan bu uygulama, o gün havalimanından geçen binlerce bavulu ‘şüpheli’ hale getirdi. Savcılık, M.S.’nin ifadesinde belirttiği şekilde, söz konusu talimatların ‘uçuş yoğunluğu’ nedeniyle verildiğine kanaat getirdi ve takipsizlik kararı verdi. Karara, ihbarı yapan V. D. itiraz etti.