Politika

AKP'den Şimşek ve CHP görüşmesine ilişkin açıklama: 'Öneri getirdik, çok kabul görmedi' demişler; ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor

24 Haziran 2024 17:16

AKP MYK toplantısının ardından açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP'nin ekonomi krumayları arasında arasında 4 saat 15 dakika süren görüşmeyi de değerlendirdi. Şimşek'le görüşen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin "Dört taleple gittik, 4 saatin sonunda değişim iradesi görmedik" sözlerine de değinen Çelik, "Bir şey gündeme getiriliyor muhalefet tarafından zaten gündemde olup da yapılırsa biz getirdik de yapıldı oluyor. Bugünkü görüşmede Mehmet Şimşek Bey basına verilen konularda hükümet olarak ne yaptığımızı dünya örnekleriyle paylaşmış oldu. Onlar öneri getirdik çok kabul görmedi diye açıklama yapmışlar. Herkes öneri getirebilir. Ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor öngördükleri takvim kusursuz bir şekilde işliyor"  dedi. 

Çelik, yurt dışı çıkış harcıyla ilgili iddialar için de "Konuşulan her şey taslak düzeyinde yazılır ama son karar verilene kadar geçerli değil. Son kararın verileceği toplantı yapılmadı" dedi. 

TIKLAYIN - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe: Dört taleple gittik, 4 saatin sonunda değişim iradesi görmedik

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. AKP Konferans Salonu'ndaki toplantı saat 15.10'da başladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK'nın ardından açıklama yaptı. Çelik'in konuşmasından satır başları şöyle:

"Cumhurbaşkanımız önümüzdeki yaz döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiği, Cumhur İttifakı siyasetinin vatandaşa ulaştırılmasını ifade ettiler. İttifakın birliği konusunda hassasiyetlerini bir kez daha vurguladılar.

"Terör devleti kurmak için bir yöntemi istismar ediyorlar"

Suriye'nin kuzeyindeki terörist faaliyetleri yakından takip ediyoruz. YPG PYD unsurlarının yerel seçim arayışı vardı. Şiddetle karşı çıkmıştık. Çeşitli arayışlar var. Sert tutumumuzu sürdüreceğiz. DEAŞ ile mücadele bahanesi ile demokrasi diye pazarlanılması kabul edilemez. Esasında teröristan kurulması anlamına gelir. Terör devleti kurmak için bir yöntemi istismar ediyorlar. Bu daha büyük kaosa neden olabilecek. Suriye toprak bütünlüğünü ve Türkiye'yi tehdit eden gelişme olarak değerlendirilecek ve anında müdahale edilecektir.

"Ekonomi yönetimimiz net şeffaf, sıkıntıları giderecek program uyguluyor"

Orta vadeli program kapsamında vergi adaleti için çeşitli konular görüşülüyor. Sosyal medyada sızan açıklamalar spekülatiftir. Vergi adeleti için yapılan çalışmalardır bunlar. Taslakta uygun görülen görülmeyen her şey yazılır. Şuraya da buraya da vergi gelecek açıklamaları spekülatiftir. Resmi olarak açıklanmamış spekülasyonlara itibar edilmemeli. Vergide adalet hedeflenirken uzman gözü ile değerlendirmeler yapılacak. Ekonomi yönetimimiz net şeffaf, sıkıntıları giderecek program uyguluyor. Cumhurbaşkanımızın desteği yüksektir. Mehmet Şimşek beyin ifadeleri takip edilmesi önemli. 

"İsrail'in amacı bölgesel savaş"

Netanyahu geleceği için soykırım siyaseti sürdürmektedir. İsrail'in amacı bölgesel savaş. Her alanda soykırıma karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

"Öz güvenli bir hükümete sahibiz"

Öz güvenli bir hükümete sahibiz. Burada gündeme getirilen konular hükümetin zaten bildiği bakanlığın üzerinde çalıştığı konular. Bir şey gündeme getiriliyor muhalefet tarafından zaten gündemde olup da yapılırsa biz getirdik de yapıldı oluyor. Bugünkü görüşmede Mehmet Şimşek Bey basına verilen konularda hükümet olarak ne yaptığımızı dünya örnekleriyle paylaşmış oldu. Onlar öneri getirdik çok kabul görmedi diye açıklama yapmışlar. Herkes öneri getirebilir. Ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor öngördükleri takvim kusursuz bir şekilde işliyor. Mehmet Bey talep üzerine ekonomi vizyonumuzu paylaşmış oldu."

Yurt dışı çıkış harcı konusu: Taslak düzeyinde

Çelik, yurt dışı çıkış harcıyla ilgili olarak ise konunun "taslak" düzeyinde olduğunu belirterek, "Bu konu da gündem oldu. Konuşulan her şey taslak düzeyinde yazılır ama son karar verilene kadar geçerli değil. Son kararın verileceği toplantı yapılmadı. Bu taslakta alternatifler vardır. Biri sızar ve spekülasyon konusu olur. O toplantılarda netice açıklanana kadar bunların spekülasyondan ibaret olduğunu ifade edeyim" dedi.