Politika

Adalet Bakanı Boğdağ: En büyük reformlara imza atan hükümet, Atatürk'ten sonra AK Parti hükümetidir; tek lider, Atatürk'ten sonra Erdoğan'dır

"Hukuk devletini güçlendirmek adına adımlarımızı atmakta geri durmadık"

28 Mayıs 2022 21:01

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Kadınlarımızın başı açık, başı örtülü hepsinin eşit siyaset yapma hakkını hayata geçiren, seçilme hakkını tam anlamıyla hayata geçiren ve bu anlamda büyük bir insan hakları reformuna imza atan iktidar AK Parti iktidarı, lider Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Türkiye'de en büyük reformlara imza atan tek hükümet var, emin olun Atatürk'ten sonra AK Parti hükümetidir. Tek lider var, Atatürk'ten sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır." diye konuştu.

Bozdağ, AKP Genel Merkezi'nde İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen, "81 İl Kurum Ziyaretleri Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, AKP hükümetleri döneminde kadınlara yönelik yapılan düzenlemeleri ve kadına şiddetle mücadele kapsamındaki kanun değişikliklerini anlattı. Bozdağ'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

"Türkiye kolay gelmedi buraya"

"2008 yılında bu haksızlığa son vermek için MHP ile beraber Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik yaptık. Anayasa Mahkemesine konu götürüldü, CHP götürdü. Anayasa Mahkemesi 10 ve 42. maddede yaptığımız değişikliği yok hükmünde saydı ve AK Parti'ye de 14 Mart 2008 tarihinde kapatma davası açıldı. Biz bu meseleyi ne zaman açtık? 2013 yılında açtık. Hani bazıları diyor ya bunları herkes yapabilir. Daha dün biz bu konuda adım attık diye Anayasa Mahkemesine kapatma davası açılmış bir partiyiz. Türkiye kolay gelmedi buraya.

"Şimdi başörtülü vekillerimiz var mı?"

Bugün her görevde, kamu hizmetinde hem başı açık kadınlarımız hem de başı örtülü kadınlarımız çalışmaktadır. Bu büyük bir reform, bir devrimdir. Biz sadece yasaları değiştirmedik. Adımları atmadık. Korkuları da yendik bu açıdan. Siyaset yapma konusunda kadınlarımızın milletvekili seçilmesi bazılarının yoktu. Merve Kavakçı hanımefendi 1999 yılında yemin edemedi. Çocukları okulda lince uğradı, sokakta gezemedi, haksız yere vatandaşlığı elinden alındı.

Türkiye'de duramadı. Şimdi başörtülü vekillerimiz var mı? Belediye başkanı, bakan, bakan yardımcıları her kademede var mı? Var. Kadınlarımızın başı açık, başı örtülü hepsinin eşit siyaset yapma hakkını hayata geçiren, seçilme hakkını tam anlamıyla hayata geçiren ve bu anlamda büyük bir insan hakları reformuna imza atan iktidar AK Parti iktidarı, lider Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır.

"Atatürk'ten sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır"

'Çocuk hakları' diyenler, 'kadın hakları' diyenler, AK Parti'yi bu konuda eleştirenler dönüp de AK Parti gelene kadar 79 yıl bu ülkede uygulanan bu utanca, bu ayıba baksınlar. Biz bunu kaldırdık, şimdi böyle bir çocuğa ceza kanunu 'veledi zina' demiyor. Masum böyle birini öldüren, genç birini öldüren, yaşlı birini öldüren hiç fark etmez, öldüren eğer ailedense ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alıyor. Bu büyük bir reform değil mi? Zihniyet değişimi değil mi? Büyük adım ama çoğu kimsenin bundan haberi de yok.

Onun için bu noktalarda Türkiye'de en büyük reformlara imza atan tek hükümet var, emin olun Atatürk'ten sonra AK Parti hükümetidir. Tek lider var, Atatürk'ten sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır.

"Hukuk devletini güçlendirmek adına adımlarımızı atmakta geri durmadık"

Askeri liseleri kaldırdık, harp okulunu kaldırdık, Milli Savunma Üniversitesini kurduk ve bazı birlikleri Ankara dışına taşıdık. Bir daha Türkiye'de darbe teşebbüslerinin tekrar edilmemesi için atılan adımlar nelerse bu adımları da bir bir atmaktan geri durmadık, hepsini attık. Eskiler gibi, hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam etmedik. Olan bir şey vardı, olan şeyin gereğini de bir daha olmaması için, demokrasimizi ve hukuk devletini güçlendirmek adına ne yaptık, adımlarımızı atmakta geri durmadık."