Gündem

Abdulkadir Selvi: AKPM raportörüyle görüşen bir yetkili “Osman Kavala Öcalan’dan daha tehlikeli” demiş; bu nasıl bir zihniyet, hangi aklın ürünü!

“AİHM ve AYM kararlarını uygulamadığımız için AB Konseyi üyeliğimizin askıya alınması tartışılıyor, bu ağır bir yaptırım olur!”

19 Haziran 2024 10:07

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bir yetkilinin, Gezi davası tutuklusu Osman Kavala’nın durumunu soran AKPM Denetim Komisyonu Türkiye Eş-Raportörü Stefan Schennach’a “Osman Kavala’yla neden bu kadar ilgileniyorsunuz?” diye tepki gösterdiğini, “Bu adam Öcalan’dan daha tehlikeli” dediğini yazdı.

AİHM ve AYM’nin Kavala kararına uymadığı için Avrupa Birliği Konseyi’nin Türkiye’nin üyeliğini askıya almayı tartıştığını hatırlatan ve “Bu ağır bir yaptırım olur” diyen Selvi, Türkiye’yi AB sürecinde temsil edenlerin tavırlarına tepki gösterdi.

Osman Kavala’nın avukatlarının başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı’nın “Kanun Yararına Bozma” talebini incelemeye aldığını hatırlatan Selvi, "Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi raportörüyla görüşen yetkilinin bu süreci anlatması yeterli. En azından raportör yeni bir sürecin başladığını rapor edebilir. Tabii sonuçta kararı Türk mahkemeleri verecek" diye yazdı.

Selvi, şunları kaydetti:

1- Osman Kavala’yı, elinde 40 insanımızın kanı olan Öcalan’dan daha tehlikeli görmek nasıl bir zihnniyettir?

2- Hayatı sivil toplum kuruluşlarındaki mücadele ile geçen; teröre, silaha, şiddete karşı olan ve eline oyuncak tabanca bile almayan Osman Kavala’yı PKK terör örgütü liderinden daha tehlikeli görmek nasıl bir duygudur?

3- Osman Kavala’ya karşı olabilirsiniz ama Batılıların kafasında sivil toplum temsilcisi bir Kavala imajı var. Siz Kavala’yı kötü göstermek isterken askerimizi, polisimizi, sivil vatandaşlarımızı, kundaktaki bebeği katleden Öcalan’ı daha az tehlikeli göstermek hangi aklın ürünüdür?

4- Öcalan devletimizi bölmek için terör örgütü kuran, bugün sadece Türkiye’de değil Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgemizde en büyük baş belamız olan PKK, KCK, YPG, PYD ve PJAK terör örgütlerinin lideri. ABD başta olmak üzere birçok uluslararası güçle işbirliği yapan bu terörist örgüt, Türkiye’yi bölme ve parçalama hedefinden vazgeçmiş değil. Tam aksine sınırlarımızda bir teröristan kurmak için faaliyetlerini artırmış durumda. Şimdi Osman Kavala bu terör örgütünün lideri Öcalan’dan daha mı tehlikeli? Bu kafa yapısı Kavala’yı büyük bir tehdit olarak gösterirken, Öcalan’ı ve PKK’yı daha az bir tehdit olarak gösterdiğinin farkında değil mi?

5- Eğer Osman Kavala silahlı bir terör örgütü kurduysa ve bundan haberimiz yoksa açıklarlarsa iyi olur. Kavala terör örgütüyle mücadele etmek en büyük görevimiz olur.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.


TIKLAYIN - Murat Sabuncu'nun yazısı | Gezi davası dosyaları Adalet Bakanlığı’na doğru yola çıktı