Dünya

ABD: Şirin Ebu Akile'nin ölümünden muhtemelen İsrail Savunma Kuvvetleri sorumlu

04 Temmuz 2022 18:24

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçleri tarafından Filistin’de düzenlenen saldırıda Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’yi öldüren kurşunun İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) mevzilerinden geldiğini belirterek, “Şirin Ebu Akile'nin ölümünden muhtemelen IDF sorumlu” dedi.

Filistin’in Batı Şeria bölgesinde 11 Mayıs’ta İsrail güçleri tarafından açılan ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybeden Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin ölümüne neden olan kurşun üzerinde yapılan balistik incelemeye dair sonuçlar ABD tarafından paylaşıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Son derece ayrıntılı bir adli analizden sonra ABD Güvenlik Koordinatörü (USSC) tarafından denetlenen bağımsız, üçüncü taraf denetçiler, Filistinli-ABD’li gazeteci Şirin Ebu Akile'yi öldüren kurşunun kaynağı konusunda kesin bir sonuca varamadılar” denildi.

TIKLAYIN | Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'yi öldüren mermi ABD'li adli uzmanlara teslim edildi

USCC, İsrail ve Filistin taraflarının soruşturmalarını inceledi

Balistik uzmanları merminin ağır hasarlı olması nedeniyle net bir sonuca varamadığı aktarılan açıklamada, “USSC'ye son birkaç hafta içinde hem İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) hem de Filistin tarafının soruşturmalarına tam erişim izni verildi. Her iki soruşturmayı da inceleyen USSC, Şirin Ebu Akile'nin ölümünden muhtemelen IDF mevzilerinden gelen silah atışlarının sorumlu olduğu sonucuna vardı” denildi.

TIKLAYIN | BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği: Gazeteci Şirin Ebu Akile, İsrail güçlerinin kurşunlarıyla öldürüldü

“Ebu Akile'nin ölümü trajik koşulların sonucu”

USSC’nin inceleme çerçevesinde İsrail güçlerinin Ebu Akile'yi kasıtlı olarak öldürdüğüne inanmak için hiçbir neden bulunmadığı sonucuna vardığı belirtilen açıklamada, Ebu Akile'nin ölümünün IDF liderliğindeki bir askeri operasyon sırasındaki trajik koşulların sonucu olduğu aktarıldı.

“Hesap verebilirliği teşvik edeceğiz”

ABD’nin, söz konusu soruşturmada İsrail ile Filistin’in işbirliğini takdir ettiği belirtilen açıklamada, “Sonraki adımlar konusunda İsrail ve Filistin ile ilişki içinde olmaya devam edeceğiz ve hesap verebilirliği teşvik edeceğiz. Ebu Akile ailesine tekrar en derin taziyelerimizi sunuyoruz” denildi.

TIKLAYIN | Şirin Ebu Akile: Vatikan'dan İsrail polisinin Al Jazeera muhabirinin cenazesinde düzenlediği saldırıya tepki