Dünya

ABD'de nitrojen gazıyla işkence gibi idam: 22 dakika sürdü, ilk kez uygulanan yönteme itirazları Yüksek Mahkeme reddetti

26 Ocak 2024 07:27

T24 Dış Haberler

ABD'de ilk kez bir mahkum, nitrojen gazı kullanılarak idam edildi. Mahkumun avukatları daha önce test edilmemiş idam yönteminin gaddarca ve ABD Anayasası'na aykırı olduğunu söylemişti. 

Suratına takılan maske aracılığıyla saf nitrojen soluyan 58 yaşındaki Kenneth Smith'in perşembe akşamı 8.25'te oksijensiz kalarak öldüğü belirtildi. 

Atmore, Alabama'daki Holman Cezaevi'nden gerçekleştirilen idamın normal şartlarda daha da erken başlaması bekleniyordu ancak ABD Yüksek Mahkemesi'nin Smith'in itirazı konusunda karar vermesi beklendi. Saat akşam 8 sularında mahkeme, itirazı reddettiğini bildirdi ve idamın önü açıldı. 

Diğer iki liberal yargıç ile birlikte itirazı destekleyen Sonia Sotomayor, "Smith'i ilk denemede öldüremeyen Alabama, onu şimdi bir deney faresi olarak seçmiştir. Daha önce hiç denenmemiş bir idam metodunu test edecekler. Dünya izliyor" dedi. 

Smith'in avukatları, daha önce denenmemiş bu yöntemin "gaddarlık" sayılabileceğini ve bunun da ABD Anayasası'na aykırı olacağını vurguladı. 

Kasım 2022'de Alabama Smith'i ölümcül doz ile idam etmeye çalışmış, ancak başarısız olmuştu. Yaklaşık dört saat boyunca Smith'in kol ve bacaklarına iğne sokulmuş ancak damar bulunamamıştı. 

Alabama'nın kabul ettiği yeni "ölüm protokolü" kapsamında Smith'e yapılan idam uygulamasında mahkumun ağzına solunum aygıtı aracılığıyla saf nitrojen veriliyor. Bu da mahkumun oksijen yoksunluğu nedeniyle hayatını kaybetmesine sebep oluyor. 

İdamdan birkaç gün önce hapishane hücresinden The Guardian'a verdiği söyleşide Smith, ölmeye hazır olmadığını söylemişti. Smith, ilk başarısız idam girişiminden sonra kendisine post travmatik stres bozukluğu teşhisi konduğunu; anksiyetesi olduğunu ve uyuyamadığını belirtmişti. 

Smith, en büyük korkusunun maske takılıyken kusup, kusmuğunda boğulmak olduğunu söylemişti. 

Smith, son açıklamasında, "Alabama bugün insanlığın geriye doğru bir adım atmasına sebep oldu. Geriye sevgi, barış ve ışık bırakıyorum" dedi. Mahkumun son yemek olarak da biftek yediği bildirildi.

İdam 22 dakika sürdü ve bunun bir bölümünde Smith'in kendinde olduğu görüldü. İdamın bir bölümünde Smith'in nefes almakta zorlandığı ve ipleri çekiştirdiği kayda geçti. 

Smith, 1999 yılında bin dolara karşılığında eşini öldürmesi için bir vaiz tarafından tutulmuş ve kadını başka bir adamla birlikte infaz etmekten suçlu bulunmuştu.