Dünya

40 yıldır idam edilmeyi bekleyen seri katilin infazı, 8 başarısız damar yolu açma girişiminin ardından iptal edildi

1981 yılında hapishanede 22 yaşındaki mahkûm arkadaşı David Dale Jensen'i öldüresiye dövdüğünde ömür boyu hapis cezası idam cezasına çevrildi

04 Mart 2024 16:26

ABD'nin en uzun süredir ölümü bekleyen idam mahkûmlarından biri olan seri katil Thomas Creech'in infazı, 8 kez damar yolu bulma denemesinin yapılmasının ardından iptal edildi. 

İdam cezasına çarptırılan ve yaklaşık 40 yıldır infaz edileceği günü bekleyen seri katil Creech, yetkililer tarafından on yıllardır çözülememiş cinayet dosyasına karışmıştı. ABD'nin Idaho eyaletindeki yetkililer hâlâ Thomas Creech adlı adamın idam edilip edilemeyeceği üzerinde ihtilaf yaşıyor. 

Eyaletin şartlı tahliye kurulu geçen hafta Creech'in cezasının, af talebiyle, ölümden ömür boyu hapse indirilip indirilmeyeceği konusunu ele alan bir toplantı düzenledi. Idaho'da üç, California'da bir ve Oregon'da da bir olmak üzere beş cinayetten hüküm giyen ve daha fazlasında da şüphelenilen 73 yaşındaki Creech, 1974 yılında hapsedildi. 1981 yılında hapishanede 22 yaşındaki mahkûm arkadaşı David Dale Jensen'i öldüresiye dövdüğünde ömür boyu hapis cezası idam cezasına çevrildi.

"Yaptığım her şeyden pişmanım"

Creech'in dün Idaho Güvenlik Kurumu'ndaki infazı, üç tıbbi ekip üyesinin serum takmak için tam sekiz kez damar yolu bulmayı denemesine rağmen başarılı olamaması sonucu iptal edildi.

Ceza İnfaz Kurumu Direktörü Josh Tewalt, tıbbi ekibin bazı denemelerde damara ulaşamadığını, bazılarında ise ulaşabilseler dahi damar kalitesi konusunda endişelendiklerini aktardı. Tewalt, "Her girişim birkaç dakika sürse de damar yolu açılamadığı için infaz iptal edildi" dedi.

Creech şartlı tahliye kuruluna "Şimdiye kadar yanlış yaptığım her şeyden pişmanım" dedi.

Savcılık: 40'a yakın cinayet işlediğini itiraf etti

Ancak İlçe Savcılığı onun bir "sosyopat" olduğunu savundu ve bir basın açıklamasında Creech'in 40'a yakın cinayet işlediğini itiraf ettiği bildirildi. Savcılık yaptığı açıklamada, "Cezasının hafifletilmesi halinde, mahkumlara daha fazla erişebileceği genel hapishaneye dönecek ve onları riske atacaktır" dedi. Açıklamada yanı sıra, "İdam cezasının istenmesi, herhangi bir savcılığın hafife alacağı bir karar değildir" denildi.

Creech'in avukatlarından Deborah Czuba, duyurunun 'herhangi bir gerçek kanıt' sağlamadığı savunmasını yaptı. Czuba, "Bu ayrıntılar bir şekilde Creech'i, kendisiyle hiçbir zaman bağlantısı olmayan bir suçta yeni bir şüpheli haline getiriyor, güvenlik güçleri onun 50 cinayet işlediği fantezisini kanıtlamaya kararlıydı” dedi.