Medya

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü paneli: Propaganda Günlerinde Hakikat

24 Nisan 2024 13:50

Medya sektöründe sansür, yargılamalar, medyanın tek elde toplanması, dezenformasyon, propaganda, yoksulluk gibi konular gündemdeki yerini koruyor. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde gazeteciler sektörün sorunlarını konuşacak. 

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), düzenledikleri etkinlikte, sektörün sorunlarına ve çözüm önerilerine odaklanacak. TGS’nin bu yıl gazeteci yoksulluğunu merkeze alan Basın Özgürlüğü 2024 Raporunun lansmanının yanısıra MLSA’nın Sansür ve RTÜK Rapor bulguları paylaşılacak. Tam bir yıl evvel, yine bir 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde tutuklanan, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, Yargısal Taciz üzerine konuşacak.

Gazeteciler, “Propaganda Günlerinde Hakikat” panelinde ise, medyanın tek elde toplandığı, gazetecilerin yargı ve sansürün yanı sıra açlıkla tehdit edildiği, troll olarak adlandırılan kullanıcıların online alanlarda yoğunlaşmasıyla ilgili birçok konuyla ilgili hem geçmişe bakacak, hem de hakikatin peşinden giden gazetecilerin propagandaya karşı galip gelmesi için neler yapılabileceği tartışılacak. 


İpek Oktay Bahceci'nin açılış konuşmasını gerçekleştireceği "Propaganda Günlerinde Hakikat Paneli"nin programı şöyle: 

Çiğdem Toker (Now TV) : Propagandanın finansal izleri

Ali Topuz (Artı Gerçek) : 90’lardan bugüne devlet propagandası ve medya

Barış Avşar (Duvar) - "Dezenformasyon Çağında Hakikat"i tartışacak

* Panel dili Türkçe.

** Etkinliğin devamında 21:00’e dek bir kokteyl resepsiyonu düzenlenecek.

Tarih: 3 Mayıs 2024, Cuma - 17:00

Yer: Nippon Otel / Beyoğlu