Dünya

18 yaşındaki genç kız, antibiyotik kullandıktan sonra felç oldu

07 Mayıs 2024 10:55

T24 Dış Haberler

İngiltere'de yaşayan 18 yaşındaki Tia Lazzeri-Madden isimli genç kız, antibiyotik kullandıktan sonra felç oldu. 

Geçirdiği bir cilt enfeksiyonu sırasında reçeteli antibiyotik kullanan Tia, günler içerisinde yan etkiler yaşamaya ve bacaklarında hissizlik fark etmeye başladı. İlk dozunu aldıktan birkaç saat sonra şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı ve ışığa karşı hassasiyet geliştiren genç kıza hastanede "multipl skleroz" ve "beyin tümörü" de dahil olmak üzere bir dizi test yapıldı. Fonksiyonel Nörolojik Bozukluk teşhisi konulan genç kız, aynı hafta içinde yürüme yetisini kaybetti. 

Zayıflık ve titremeden konuşma sorunlarına kadar çeşitli engelleyici semptomlara neden olan hastalık, genç kızı tekerlekli sandalyeye mahkum etti. 

Bournemouth'ta yaşayan Tia, “Beynim eskisi gibi çalışmıyor. Hala kafam karışıyor. Sadece kısa mesafeleri yürüyebiliyorum. Tekerlekli sandalye kullanmak zorundayım. Ayrıca çabuk yoruluyorum ve bacaklarımdan birinde korkunç bir ağrı çekiyorum. Tek başıma çalışamıyorum veya dışarı çıkamıyorum. Koşuya çıkmayı ve spor salonuna gitmeyi seven, sağlıklı, mutlu bir gençken, belden aşağımın neredeyse felçli olduğu bir dönem yaşıyorum. Asla bir zamanlar olduğum kişi olamayacağımdan korkuyorum" diye konuştu. 

Stresli bir olay, geçmiş travma, migren, aşılar ve ilaçların fonksiyonel nörolojik bozukluklukları tetikleyebileceği belirtildi.