Koronavirüs

10 ay sonra ilk kez, Hayat Eve Sığar uygulamasına güncelleme geldi

30 Eylül 2023 17:15

Pandemi döneminde HES koduna ulaşabilmek, Covid-19 aşı bilgilerini görüntüleyebilmek için kullanılan "Hayat Eve Sığar" uygulamasına aylar sonra ilk kez güncelleme geldi.

Harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilmek ve evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görmek için de kullanılan Hayat Eve Sığar uygulaması güncellendi.

Covid-19 pandemisi sırasında Kontrollü Sosyal Hayat politikası altında, Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen bir kod olan HES kodu, bireylerin Covid-19 hastalığı açısından risk taşıyıp taşımadığını güvenli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanımıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de "Eris Varyantı"nın tespit edildiğinin açıklamış, bu varyanta yönelik ekstra bir tedbir gerekliliği olmadığını belirtmişti. Koca, "Hastalığı çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek bir durum yok" demişti.

TIKLAYIN | Bakan Koca'dan Eris varyantı açıklaması: Endişe edecek bir şey yok; halk için gündem olmaya değer değil

Ancak Hayat Eve Sığar uygulamasına getirilen güncelleme, vatandaşlar arasında "Yeniden kapanmalar başlayabilir mi?" ve "HES kodu uygulaması geri mi dönecek?" sorularını akıllara getirdi.

TIKLAYIN | Bakan Koca'dan 'Eris' varyantı açıklaması: Hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz