Bir adaylık da Fransa'dan

Ahmet Altan’ın cezaevinde yazdığı 19 denemeden oluşan kitabı Dünyayı Bir Daha Hiç Görmeyeceğim, Fransa’nın saygın edebiyat ödüllerinden Prix Femina étranger’ye aday gösterildi

13 Eylül 2019 16:04

Ahmet Altan, Dünyayı Bir Daha Hiç Görmeyeceğim adlı deneme kitabıyla Fransa’nın saygın edebiyat ödüllerinden Prix Femina étranger’ye aday gösterildi. Altan, aynı kitabın Granta Books’tan çıkan İngilizce çevirisiyle, Britanya’nın en önemli kurmaca dışı ödülü olarak kabul edilen Baillie Gifford Ödülü’ne de aday gösterilmişti.

Dünyayı Bir Daha Hiç Göremeyeceğim, Fransa’da Julien Lapeyre de Cabanes’in çevirisiyle ve Je ne reverrai plus le monde adıyla Actes Sud’dan çıktı. Yayınevi, “Textes de prison” (Cezaevi Metinleri) altbaşlıklı kitabı, “örnek alınacak nitelikte bir direniş kitabı” sözleriyle satışa sundu.

La Vie heureuse dergisinin yazarlarınca 1904’te kurulan Prix Femina’nın kazananları, yalnızca kadınlardan oluşan seçici kurul tarafından belirleniyor. Prix Femina Fransızca yazılan eserlere verilirken, Prix Femina étranger ise her yıl yabancı dillerden Fransızcaya çevrilerek yayımlanan eserleri değerlendirmeye alıyor.

Prix Femina’nın adayları arasında bu yıl Patrick Autréaux, Dominique Barbéris, Bernard Chambaz, Isabelle Desesquelles, Claudie Hunzinger ve Alexandre Labruffe gibi isimler bulunuyor. Prix Femina étranger’nin uzun listesinde ise, Ahmet Altan ile birlikte, Edna O’Brien, Sigrid Nunez, Manuel Vilas, Maggie Nelson ve Paolo Rumiz gibi yazarlar yer alıyor.

Prix Femina étranger’nin eski kazananları arasında Zeruya Shalev, Julie Otsuka, Joyce Carol Oates, Javier Marías, Ian McEwan, Julian Barnes, Amos Oz ve J.M. Coetzee bulunuyor. Prix Femina bugüne dek Türkiyeli bir yazara verilmedi. Oya Baydar, Sıcak Külleri Kaldı romanıyla 2015’te Prix Femina’ya aday gösterilmişti.

Prix Femina ve Prix Femina étranger’nin kazananları 5 Kasım’da açıklanacak.

Ahmet Altan’ın cezaevinde yazdığı ve 19 denemeden oluşan kitabı, Türkçede yayımlanmamasına karşın, birçok dilde okurla buluştu. Kitabın ilk denemesi “Bir Cümle” Altan’ın gözaltına alınışının üçüncü yıl dönümünde, yazarın özel izniyle Türkçede ilk kez P24Blog’da yayınlanmıştı. (K24)

Prix Femina étranger’nin adayları:

La Fracture, Nina Allan (Tristram)

Je ne reverrai plus le monde, Ahmet Altan  (Actes Sud)

Borgo Vecchio, Giosuè Calaciura  (Notabilia)

Le Grand royaume des ombres, Arno Geiger (Gallimard)

La Fabrique des salauds, Chris Kraus (Belfond)

Les Hommes d’août, Sergueï Lebedev (Verdier)

Bleuets, Maggie Nelson (Sous-Sol)

Girl, Edna O’Brien (Sabine Wespieser)

L’Ami, Sigrid Nunez (Stock)

Appia, Paolo Rumiz (Arthaud)

Ordesa, Manuel Vilas (Sous-Sol)