Devran, Fransa'nın saygın ödülüne aday

Selahattin Demirtaş, Devran adlı kitabıyla Fransa'nın saygın ödüllerinden Prix Médicis étranger'ye aday gösterildi

10 Eylül 2019 16:02

Selahattin Demirtaş’ın ikinci öykü kitabı Devran, Fransa’nın saygın edebiyat ödüllerinden Prix Médicis étranger'ye aday gösterildi. Devran, Emmanuelle Collas-Heddeland tarafından Et tournera la roue adıyla Fransızcaya çevrilmiş ve Emmanuelle Collas Yayınları’ndan çıkmıştı. Demirtaş, geçen yıl da Seher adlı ilk öykü kitabının Fransızca çevirisiyle aynı ödüle aday gösterilmişti.

Prix Médicis étranger, her yıl yabancı dillerden Fransızcaya çevrilerek yayımlanan eserlere veriliyor. 2005 yılında Orhan Pamuk Kar romanıyla ödüle değer görülürken, 2015 yılında ödülü Daha romanıyla Hakan Günday kazanmıştı.

Demirtaş’la birlikte 1970 yılından beri verilen Prix Médicis étranger'ye aday olan diğer isimler ise şöyle: Nina Allan, Joyce Carol Oates, Mircea Cartarescu, Giorgio Falco, Arno Geiger, Lidia Jorge, Christian Kracht, Jennifer Nansubuga Makumbi, Auður Ava Ólafsdóttir, Regina Porter, Edna O'Brien ve Manuel Vilas.

Adını yeni duyurmaya başlayan ya da henüz hak ettiği üne kavuşamamış yazarların roman ya da öykü kitaplarına verilen Prix Médicis’nin adayları arasında ise Brigitte Giraud, Luc Lang, Jean-François Samlong, Vincent Message, Claudie Hutzinger, Guillaume Lavenant ve Monica Sabolo da bulunuyor.

Médicis étranger'ye geçen yıl The Mars Room kitabının Fransızca çevirisiyle Rachel Kushner değer görülmüştü. Ödülün eski kazananları arasında David Grossman, Dave Eggers, Norman Manea, Aharon Appelfeld, Philip Roth, Paul Auster, Amitav Ghosh, Thomas Bernhard, Elsa Morante, Umberto Eco, Doris Lessing, Julio Cortázar ve Milan Kundera da bulunuyor.

Marianne Alphant, Michel Braudeau, Marie Darrieussecq, Dominique Fernandez, Anne Garreta, Patrick Grainville, Andrei Makine, Frédéric Mitterrand, Pascale Roze ve Alain Veinstein’den oluşan seçici kurul, 30 Eylül ve 29 Ekim tarihlerinde adaylar arasında iki eleme daha yapacak, ödülün kazananı ise 8 Kasım’da açıklanacak. (K24)