Bağımsız yayıncılar Kıraathane Kitap Şenliği’nde bir araya geliyor

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nde "kitapları okurla buluşturacak, kitaplar ve yayıncılığın meseleleri üzerine hep birlikte konuşmamıza imkân sağlayacak şenlik" 14 Eylül'de başlıyor

10 Eylül 2019 11:00

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, “Yaza veda, sonbahara merhaba” diyerek bağımsız yayıncıların bir araya geldiği bir kitap şenliği düzenliyor. 14-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Kıraathane Kitap Şenliği, 160. Kilometre, Alef, Aras, Corpus, Encore, Güldünya, İstos, Kara Plak, Kıraathane Kitapları, Kolektif Kitap, Lis, Manifold, Monokl, Nebula, Norgunk, Ons Dergisi, Paloma, Raskol’un Baltası, Siren ve Yüz Kitap gibi kendi alanlarında özgün eserler yayımlayan yayınevlerinin katılımıyla gerçekleşiyor. Bir hafta boyunca hem yayınevlerine özel, hem de yayıncılığın bugünü üzerine konuşmalar da okurları ve edebiyat dünyasını bir araya getirmeyi hedefliyor. 

2018 yılında kapılarını edebiyatseverlere açan Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, okurları şehrin merkezinde fuar heyecanı yaşamaya şu sözlerle davet ediyor: “Eylül ayında okurluğu, yazarlığı, yayıncılığı kutlayacak bir şenlikle yaza veda edip sonbaharı karşılamaya hazırlanıyoruz. Mütevazı, samimi bir şenlik var aklımızda. Kitapları okurla buluşturacak, kitaplar ve yayıncılığın meseleleri üzerine hep birlikte konuşmamıza imkân sağlayacak bir şenlik. Kitap fuarının Tepebaşı'nda olduğu günleri hatırlayanlarımıza, şimdi yine bu mahallede, Pera'da bir kitap şenliği düzenliyor olmak ister istemez bir ‘dönüş’ duygusu yaşatsa da, amacımız tam teşekküllü bir fuar organizasyonuna girişmek değil. Bir hafta boyunca, evimizde kitap satış stantları kurmanın yanı sıra hem toplu hem de katılan her yayınevinin özel etkinlikler yapmasına olanak verecek bir program hazırlıyoruz. 14-21 Eylül haftasında da siz kitapseverleri evimizde yeni sezonun kitaplarını görmeye, almaya, üzerine konuşmaya davet edeceğiz.”

Şenlikte yer alan yayınevlerinin sayısının sınırlı olmasını ise şöyle açıklıyor Edebiyat Evi: “Kıraathane Kitap Şenliği’ne İstanbul Edebiyat Evi’nin davetlisi olan yirmi yayınevi katılıyor. Bu sayıyı evimizin fiziksel imkânları belirledi. Mekânımızın darlığı bu sayıyı aşmamıza, bağımsız yayıncılık faaliyetini emeğe saygıdan taviz vermeden sürdürme çabasına tanık olduğumuz başka yayınevlerini de davet etmemize izin vermedi. Seneye daha geniş imkânlarla daha kalabalık bir şenlikte buluşmayı dileyerek katılan yayıncı dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”

İndirimli kitap satışlarıyla birlikte şenlik boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler programının konukları arasında Murat Meriç, Kalben, Seda Ersavcı, Banu Özyürek ve Selahattin Özpalabıyıklar gibi edebiyat ve sanat dünyasından isimler yer alıyor. 

Kitap Şenliği süresince Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde düzenlenecek etkinlik programının detaylarını görmek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. (K24)