Ahmet Altan Britanya'nın prestijli Baillie Gifford Ödülü'ne aday

Dünyayı Bir Daha Hiç Görmeyeceğim, Britanya'nın en önemli kurmaca dışı ödülü olarak kabul edilen Baillie Gifford'ın uzun listesine girdi

12 Eylül 2019 11:48

Ahmet Altan, cezaevinde yazdığı denemelerden oluşan ve Türkçede yayımlanmayan kitabı I Will Never See The World Again (Dünyayı Bir Daha Hiç Görmeyeceğim) ile Baillie Gifford Kurmaca Dışı Ödülü’ne aday gösterildi. On iki yazarın yer aldığı uzun listeye giren isimler arasında, Laura Cumming, William Feaver, Julia Lovell ve Ian Urbina da bulunuyor. Ödülün sahibi aynı zamanda 50 bin sterlin tutarındaki para armağanının da sahibi olacak.

Baillie Gifford Ödülü, Britanya’nın yayıncılık alanında verilen en önemli kurmaca dışı ödülü olarak kabul ediliyor. 1999’dan bu yana verilen ve 2016’ya dek Samuel Johnson Ödülü adıyla sahiplerini bulan Baillie Gifford, güncel gelişmeler, tarih, siyaset, bilim, spor, gezi, biyografi, otobiyografi ve sanat dallarında basılan kitapları değerlendirmeye alıyor.

I Will Never See The World Again, Britanya’da Yasemin Çongar’ın çevirisiyle Granta Books’tan çıktı. Altan’ın cezaevinde yazdığı ve 19 denemeden oluşan kitabı, Türkçede yayımlanmamasına karşın, birçok dilde okurla buluştu. Kitabın ilk denemesi “Bir Cümle” Altan’ın gözaltına alınışının üçüncü yıl dönümünde, yazarın özel izniyle Türkçede ilk kez P24Blog’da yayınlanmıştı.

Baillie Gifford Ödülü’nün seçici kurulu bu yıl, Times Literary Supplement editörü Stig Abell’in başkanlığında, Yazar ve Doktor Miriam Francois, Profesör Robert Douglas-Fairhurst, Eleştirmen Frances Wilson, Yazar ve Avukat Petina Gabbah ve Yazar ve Doktor Alexander van Tulleken’den oluşuyor. Kurul, ödül için 1 Kasım 2018 ilâ 31 Ekim 2019 arasında Britanya’da yayımlanacak kitapları değerlendirmeye aldı. Kurul, Altan’ın kitabına ilişkin olarak, “insan haklarının lağvedilmesi ve yazma özgürlüğü temalarını konu edinen duygulu bir kitap” yorumunda bulundu.

Baillie Gifford Ödülü’nün eski kazananları arasında Antony Beevor, Michael Burleigh, T.J. Binyon, Jonathan Coe, James S. Shapiro, Philip Hoare, Frank Dikötter, David France ve Philippe Sands de bulunuyor. Nobel Edebiyat Ödüllü Orhan Pamuk, İstanbul-Hatıralar ve Şehir kitabıyla 2005 yılında ödüle aday gösterilmişti.

Ödüle geçen yıl Chernobyl: History of a Tragedy adlı kitabıyla Serhii Plokhy değer görüldü. Baillie Gifford Kurmaca Dışı Ödülü’nün kısa listesi 22 Ekim’de, ödülün kazananı ise 19 Kasım’da Londra’da düzenlenecek törenle açıklanacak. (K24)

2019 Baillie Gifford Ödülü’nün uzun listesi:

I Will Never See the World Again, Ahmet Altan (Granta Books)

Furious Hours, Casey Cep (William Heinemann)

On Chapel Sands, Laura Cumming (Chatto & Windus)

The Anarchy: The Relentless Rise of the East India Company, William Dalrymple (Bloomsbury Publishing)

Homesick: Why I Live in a Shed, Catrina Davis (Riverrun)

The Lives of Lucian Freud: Youth, William Feaver (Bloomsbury Publishing)

The Windrush Betrayal: Exposing the Hostile Environment, Amelia Gentleman (Guardian Faber)

Maoism: A Global History, Julia Lovell (Vintage)

The Ministry of Truth: A Biography of George Orwell's 1984, Dorian Lynskey (Picador)

Guest House for Young Widows, Azadeh Moaveni (Scribe UK)

The Five: The Untold Lives of the Women Killed by Jack the Ripper, Hallie Rubenhold (Doubleday)

The Outlaw Ocean, Ian Urbina (Vintage)