Haberler

DP'li Enginyurt: Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarını bir kere daha yerle bir etti

"Bugün yine bir aldatılma ile karşı karşıyayız"

29 Haziran 2022 15:54

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, Türkiye’nin NATO üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya ile imzaladığı mutabakata tepki göstererek, “Finlandiya, İsveç, NATO üyesi olunca PKK’yı terör örgütü kabul edecekler, silah ambargosu uygulamayacaklarmış. Almanya NATO üyesi değil mi? İngiltere NATO üyesi değil mi? Fransa, Avusturya NATO üyesi değil mi? Buralarda PKK cirit atıyor, gösteriler yapıyor. Ne diyor, ne söyleyebiliyoruz ki… Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını bir kere daha yerle bir etmiştir” dedi.

Cemal Enginyurt, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan NATO Zirvesi’nde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakata tepki gösteren Enginyurt, şunları söyledi:

"Bugün yine bir aldatılma ile karşı karşıyayız"

"Her dediğinden geri çark etti, her dediğini adeta yedi yuttu ve Sayın Cumhurbaşkanı, dün akşam üçlü mutabakat metni imzaladı. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin yolu açıldı. Sorarsanız Cumhur İttifakı mensuplarına, büyük zafer kazanıldı. Diz çöktü, Finlandiya ve İsveç. Diz çöktü, Avrupa. Diz çöktü, NATO ülkeleri. Büyük bir kazanım elde ettik. Neymiş efendim, PKK artık terör örgütü kabul edilecekmiş. Teröre destek vermeyeceklermiş. Türkiye’ye ambargo uygulamayacaklarmış. Sevsinler. Bu sözleri de çok duyduk. Kuzey Kıbrıs Rum kesimi görüşmelerinde duyduk. Yunanistan görüşmelerinde duyduk. Ama arkasından hep aldatılan olduk. Hep ‘aldatıldık’ denildi. İşte bugün yine bir aldatılma ile karşı karşıyayız.

Finlandiya, İsveç, NATO üyesi olunca PKK’yı terör örgütü kabul edecekler, silah ambargosu uygulamayacaklarmış. Almanya NATO üyesi değil mi? İngiltere NATO üyesi değil mi? Fransa, Avusturya NATO üyesi değil mi? Buralarda PKK cirit atıyor, gösteriler yapıyor. Ne diyor, ne söyleyebiliyoruz ki. Finlandiya, İsveç, yarın NATO’ya üye olduktan sonra tekrar aynı alışkanlığına devam ederse ne olacak? ‘Kandırıldık, aldatıldık’ mı diyeceğiz? Bir kere daha kandırıldık, aldatıldık. Ve ülkenin Cumhurbaşkanı sanki zafer kazanmışçasına, NATO üyeliğini Türkiye’nin bir kazanımı gibi görüyor. Maalesef burada da büyük bir yanlışın, büyük bir haksızlığın karşısındayız. Maalesef Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını bir kere daha yerle bir etmiştir.

"140 bin lira maaş sana çekirdek parası gibi gelir"

Yine Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Maaşımı geri çektim, zam yapmayın’ diyerek bir şov dalgası daha yarattı. Neymiş, yüzde 40 zam yapılıyormuş, ‘Ben istemiyorum’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanı, senin maaşının yüzde 40 zam yapılmasına tepki göstermedi muhalefet. Senin zaten ayakkabın 40 bin lira. Senin zaten hanımının çantası 50 bin dolar. 140 bin lira maaş sana çekirdek parası gibi gelir."

"Bu bütçe halka düşmanlık bütçesidir"

EK Bütçe Kanun Teklifi’ne de tepki gösteren Enginyurt, şöyle konuştu:

“Maliye Bakanı diyor ki ‘Ek bütçenin hiç kimseye bir zararı olmayacak, yeni bir vergi getirmeyecek’ diyor. Mevcut bütçeden daha fazla, 1 trilyon 80 milyarlık bir bütçe geliyor, bütçenin bütün geliri neredeyse vergiden karşılanacak ama gözüne baktığımızda boşluktan başka bir şey görmediğimiz Nureddin Nebati diyor ki ‘Bu bütçe ek vergi getirmeyecek’. Bu bütçe, millete zulüm bütçesidir. Bu bütçe, akaryakıta zam bütçesidir. Bu bütçe, doğal gaza, elektriğe zam bütçesidir, hayat pahalılığı bütçedir. Dolayısıyla bu bütçe, Türkiye’ye büyük bir yük getiren ve sorumluluğu üzerine almayan bir iktidar bütçedir. Bu bütçe, halka düşmanlık bütçesidir.” (ANKA)