Haberler

CHP'li Emir, eczane çalışanlarına ceza yazdırtan kaymakamı paylaştı: AKP'nin kongrelerine ses çıkarmayanlar halka zulmediyor!

Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, su ve çay içen üç eczane çalışanına maske-mesafe cezası kestirdi

05 Mart 2021 12:32

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Zonguldak'ta Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'nun su ve çay içen üç eczane çalışanına maske-mesafe cezası kestirdiği anları paylaştı. Emir paylaşımına "AKP'nin tıka basa kongrelerine, maskesiz mesafesiz etkinliklerine ses çıkaramayan bürokratlar, vatandaşın tepesine çöküyor, halkına zulmediyor" notunu düştü. 

Zonguldak’ta Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Koronavirüs denetimi yaparken girdiği bir eczanede üç çalışana maske ve mesafe kuralına uymadıkları gerekçesiyle ceza yazdırdı.

Çalışanların “Burada hasta yok. Çok dezenfekte çalışıyoruz. Çay ve su içiyoruz” demesine karşılık ceza yazılması talimatında ısrar eden Kaymakam Çorumluoğlu, “Siz itirazınızı edersiniz” diyerek iş yerinden ayrıldı.

Eczaneden çıkarken yanındaki görevlilere “Tutanağı ‘üç kişinin maskesiz ve bir metre arayla oturduğu tespit edilmiştir’ diye de talimat veren Çorumluoğlu'nun o anları tepki topladı. 

Valilikten açıklama

O anlar ile ilgili Zonguldak Valiliği'nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada videonun 26 Kasım 2020 tarihli denetimler sırasında gerçekleştiği belirtilerek "Üzerinden üç aydan fazla süre geçen bir diyaloğu içerisinde bulunduğumuz kontrollü normalleşme döneminde ve esasını rehberliğin oluşturduğu dinamik denetim modeline geçilen bir sürecin başlangıcında gündeme getirmek iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp, bu tür gerçeğe aykırı spekülatif haber ya da paylaşımlar denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde ciddi riski oluşturmaktadır" denildi. 

Valiliğin açıklaması şöyle;

''Bazı sosyal medya hesapları üzerinden bugün servis edilen “biz tutanak düzenleyelim, siz itiraz edersiniz” başlıklı paylaşımlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1 yılı aşkın bir süredir tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını, gerek hızlı bulaşıcılığı gerekse bilhassa yüksek yaş grupları ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımız üzerindeki ölümcül etkisi nedeniyle kamu sağlığı açısından çok ciddi bir risk oluşturmaktadır.

 Covid-19 salgını kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri üzerine Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda gerekli tedbir ve kurallar belirlenmekte ve aziz milletimizin feraseti ve fedakarlığıyla birlikte başta sağlık çalışanları olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından toplumsal bir mücadele yürütülmektedir.

Bu kapsamda Ereğli ilçemizde de denetim çalışmaları Kaymakamlığımızın koordinesinde tüm kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idare birimleri, meslek odaları ve kolluk kuvvetlerinden oluşturulan ekiplerimiz tarafından kesintisiz şekilde sürdürülmektedir. Denetim çalışmalarının etkinliği ve sürekliliğini takip ve kontrol amacıyla bu faaliyetlere başta kaymakamımız olmak üzere tüm daire amirlerimiz de bizzat sahada eşlik etmektedirler.

İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan Genelgelerle esasları belirlenen denetim çalışmalarının temelini rehberlik edici fonksiyon oluşturmakta olup saha denetimlerinde öne çıkarılmak istenilen ana husus toplumsal sorumluluk çerçevesinde duyarlılığın en üst seviye yükseltilmesidir.

Kamuoyuna bugün yaşanmış gibi sunulan hadise 26 Kasım 2020 tarihli denetimler sırasında gerçekleşmiştir. Üzerinden üç aydan fazla süre geçen bir diyaloğu içerisinde bulunduğumuz kontrollü normalleşme döneminde ve esasını rehberliğin oluşturduğu dinamik denetim modeline geçilen bir sürecin başlangıcında gündeme getirmek iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp, bu tür gerçeğe aykırı spekülatif haber ya da paylaşımlar denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde ciddi riski oluşturmaktadır.

Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu, bireysel tutum ve davranışlarımızın ilin risk durumuna ve buna bağlı olarak uygulanacak tedbir seviyelerine doğrudan etki edeceği kontrollü normalleşme döneminde, temizlik, maske, mesafe temel prensipleri ile salgınla mücadele kapsamında alınan diğer tedbirlere toplumsal sorumluluk çerçevesinde tam olarak uyulmasının gündemde yer alması herkes açısından en hayırlısı olacaktır.''

TIKLAYINIZ - Kaymakam ile eczacılar arasındaki diyalog tepki çekmişti; Zonguldak Valiliği'nden açıklama geldi